poniedziałek, 24 lipca 2023 11:38

Podpisano umowę na rozbudowę remizy OSP w Woli Batorskiej

Autor Marzena Gitler
Podpisano umowę na rozbudowę remizy OSP w Woli Batorskiej

21 lipca przed remizą w Woli Batorskiej podpisano umowę na dofinansowanie rozbudowy siedziby miejscowej OSP. - Na ten cel trafi 2,4 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa - mówił I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz, który w imieniu wojewody małopolskiego Łukasza Kmity, sygnował dokument.

W wydarzeniu uczestniczyli: minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, poseł na Sejm RP Józefa Szczurek-Żelazko, wicemarszałek województwa małopolskiego, członek Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP, wiceprezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Łukasz Smółka, burmistrz miasta i gminy Niepołomice Roman Ptak oraz szef Gabinetu Politycznego Ministra Infrastruktury, przewodniczący Rady Powiatu Wielickiego, prezes OSP w Woli Batorskiej Tomasz Tomala.

Potrzebna inwestycja

Zadanie pod nazwą: „Rozbudowa, przebudowa i nadbudowa budynku Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Batorskiej” realizowane jest przez gminę Niepołomice. 28 czerwca ogłoszono przetarg na wykonanie inwestycji, na który wpłynęły cztery ofert w kwocie od niespełna 2 do ponad 4 miliony złotych. Gmina na ten cel chce przeznaczyć ok. 3,2 mln zł. - Decyzją Premiera Mateusza Morawieckiego dla OSP w Woli Batorskiej przekazanych zostaje ponad 2,4 mln zł z rezerwy ogólnej budżetu państwa. Dzięki tym środkom zostaną zapewnione właściwe warunki funkcjonowania miejscowej OSP. To z kolei przyczyni się do jeszcze szybszego i sprawniejszego reagowania na zdarzenia, do których delegowana jest jednostka – mówił na uroczystości I wicewojewoda małopolski Ryszard Pagacz.

Dotacja zapewni finansowanie prac w blisko 80 procentach. W ramach inwestycji dobudowane zostanie blisko 612 m² powierzchni użytkowej remizy. Budynek w nowej odsłonie będzie dwukondygnacyjny, wolnostojący, niepodpiwniczony. Na parterze do istniejącej już zabudowy, która obejmuje garaże, pomieszczenia higieniczno-sanitarne i techniczne, dobudowane zostaną: korytarz, wiatrołap, warsztat podręczny, garaż i schody. Na piętrze, którego powierzchnia wyniesie ponad 165 m², zaprojektowano pomieszczenia biurowe, salę szkoleniową mogącą pomieścić jednocześnie 34 osoby oraz pomieszczenia pomocnicze, w tym socjalne i higieniczno-sanitarne.

- Ochotnicza Straż Pożarna w Woli Batorskiej funkcjonuje z wykorzystaniem pomieszczenia w budynku szatniowo-garażowym. Częściowo angażowane są także pomieszczenia wchodzące w skład budynku wielofunkcyjnego, gdzie mieści się Dom Kultury i Biblioteka. Nowy, rozbudowany budynek nie tylko pozwoli przechowywać potrzebny sprzęt w jednym miejscu, ale co ważne, da możliwość dla przeprowadzania szkoleń – podkreślał wicewojewoda.

– Dla naszej społeczności strażackiej z Woli Batorskiej jest to naprawdę wielki projekt. To największe przedsięwzięcie, jakie dotychczas było realizowane w naszej OSP – nie krył radości z przyznanej dotacji prezes OSP Wola Batorska Tomasz Tomala.

– Dziś ważny dzień dla Woli Batorskiej. Można powiedzieć, że gmina Niepołomice strażą stoi. Bardzo się cieszę i dziękuję za udzielenie dotacji na rozbudowę budynku remizy – mówił, gratulując strażakom burmistrz miasta i gminy Niepołomice Roman Ptak.

Jednostka z tradycjami

Pierwsze dokumenty potwierdzające istnienie Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli Batorskiej wskazują na rok 1898. Czterdzieści lat później straż nabyła sztandar dla jednostki, o który troszczono się później w czasach okupacji i przez kolejne lata przemian historycznych, które dotknęły Małopolskę. Działająca w ramach Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego jednostka od lat zabezpiecza teren gminy Niepołomice i powiatu wielickiego. Zabezpiecza skutecznie, a jej działania oceniane są bardzo dobrze.

Obecnie OSP Wola Batorska liczy około 70 czynnych członków. Druhowie i druhny angażują się nie tylko w realizowanie zadań wynikających z pełnionej funkcji, ale także prowadzą działania prewencyjne dotyczące m.in. zasad udzielania pierwszej pomocy, niebezpieczeństwa, jakie niesie tlenek czadu czy zakazu wypalania traw.

Podczas obchodów jubileuszu 100-lecia jednostki, OSP w Woli Batorskiej wyróżnione zostało Złotym Znakiem Związku OSP RP. Odznaczenie przyznane zostało za długoletnią i nienaganną służbę.

fot. MUW

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje

Rozrywka