poniedziałek, 12 lipca 2021 06:13

Pogodowe fatum nad gminą Korzenna. Skutki ulewy są katastrofalne [ZDJĘCIA]

Autor Aleksandra Tokarz
Pogodowe fatum nad gminą Korzenna. Skutki ulewy są katastrofalne [ZDJĘCIA]

Uszkodzone obiekty sportowe, place zabaw, inne obiekty użyteczności publicznej, drogi i mosty, a także prywatne gospodarstwa. Gwałtowne ulewy nie oszczędzają w ostatnim czasie Sądecczyzny. Po raz kolejny mocno dotknięta ulewami została gmina Korzenna – to tam jeszcze trzy tygodnie temu walczono z ogromem zniszczeń po przejściu trąby powietrznej.

Potężna ulewa pojawiła się nagle. Woda zalewała pola i podtapiała budynki. Wystarczyła godzina, by ludzie zostali niemal odcięci od świata – wszystko przez nieprzejezdne drogi. Potoki wystąpiły z brzegów.

Burza nad Sądecczyzną rozpętała się około godziny 17. Syreny alarmowe wzywały strażaków raz za razem. Z godziny na godzinę docierały kolejne informacje o szkodach spowodowanych przez ulewę, która w ciągu godziny ze spokojnych małych potoków uczyniła potężne, rwące rzeki. Wezbrany nurt zabierał ze sobą wszystko, co napotkał po drodze.

- Woda zalała znajdujący się przy szkole plac zabaw oraz poważnie uszkodziła amfiteatr. Wybudowana niedawno droga w Korzennej Świegocinie została zdewastowana i przynajmniej jej część trzeba będzie budować na nowo. Wiadomo już, że żywioł zniszczył dwa mosty – informuje samorząd gminy Korzenna.

- Straciliśmy coś, co było dla nas tak bardzo ważne. Obiekt orlik w Korzennej został doszczętnie zniszczony – napisali w mediach społecznościowych przedstawiciele ULKS Korzenna.

Poważnie ucierpiały także prywatne gospodarstwa. Skala zniszczeń w szczegółach na razie nie jest jeszcze znana.

Na ratunek mieszkańcom ruszyli strażacy, którzy ustawiali zapory z worków z piaskiem, powstrzymujące napływ wody w kierunku domów i zabudowań gospodarczych.

Wszyscy dotknięci skutkami oberwania chmury mogą zgłaszać szkody w Urzędzie Gminy w Korzennej pod numerami telefonu 18 440 66 10 i 694 413 906, które będą czynne przez całą dobą.

Oto obraz po burzy.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje