poniedziałek, 30 sierpnia 2021 09:09

Pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatu limanowskiego. Woda zalewa budynki

Autor Aleksandra Tokarz
Pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatu limanowskiego. Woda zalewa budynki

Skutki długotrwałych opadów deszczu są już widoczne niemal w każdej części województwa małopolskiego. Trudna sytuacja utrzymuje się także w powiecie limanowskim. Starosta ogłosił pogotowie przeciwpowodziowe. Płynąca przez Limanową rzeka Łososina jest blisko wystąpienia z koryta.

- W związku ze znacznym wzrostem poziomu wód w rzekach i potokach na terenie powiatu limanowskiego oraz niekorzystną prognozą pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w zakresie hydrologii na najbliższe dni, od godziny 8:00 dnia 30 sierpnia 2021 roku ogłaszam pogotowie przeciwpowodziowe na terenie powiatu limanowskiego – do odwołania – poinformował starosta limanowski.

Strażacy na chwilę obecną, od godziny 6 rano, odnotowali 11 interwencji, z czego 3 dotyczyły zatkanych przepustów, a zdecydowana większość - 8 zgłoszeń - miało związek z przepompowaniem wody z zalanych piwnic budynków mieszkalnych.

Kolejnym zagrożeniem jest stale rosnący stan rzeki Łososiny. - Stan rzeki Łososiny w zasadzie już od godzin porannych jest dość wysoki. Przy takich intensywnych i długotrwałych opadach ona często sprawia nam problemy. Jesteśmy zwarci i gotowi, działamy na bieżąco - mówi w rozmowie z redakcją Głos24 bryg. Tomasz Pawlik - zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Limanowej.

Niebezpiecznie jest także w sąsiednim powiecie nowosądeckim. Całkowicie zalana jest DK75 w miejscowości Witowice Dolne. Policjanci zorganizowali objazdy.

Utrudnienia czekają także na pasażerów pociągów. W Żegiestowie ziemia osunęła się na tory. Zastępcza komunikacja autobusowa obowiązuje na odcinku od Krynicy - Zdroju do Tarnowa. Więcej na ten temat TUTAJ.

fot. ilustracyjne

Limanowa - najnowsze informacje