wtorek, 14 marca 2023 08:14

Połączenie Krynica-Bardejov nie tak szybko? Mamy odpowiedź z Preszowskiego Kraju Samorządowego

Autor Joanna Jamróz-Haładyj
Połączenie Krynica-Bardejov nie tak szybko? Mamy odpowiedź z  Preszowskiego Kraju Samorządowego

Preszowski Kraj Samorządowy ma już wszystkie zezwolenia od strony polskiej, by uruchomić autobus transgraniczny Krynica-Bardejov. Jak informuje Głos24 Daša Jeleňová z Kancelarii Przewodniczącego Samorządowego Kraju Preszowskiego "sytuację po słowackiej stronie komplikują obecnie opóźnienia w zamówieniach publicznych dla nowych przewoźników".

W styczniu informowaliśmy, że Preszowski Kraj Samorządowy ma już wszystkie zezwolenia od strony polskiej, by uruchomić autobus transgraniczny Krynica-Bardejov. To szansa na rozwój turystyki w Krynicy i na całej Sądecczyźnie, zwłaszcza w kontekście zbliżających się igrzysk europejskich.

Uruchomienie może zostać wstrzymane

Na ostatniej prostej uruchomienie samorządowego autobusu może jednak zostać wstrzymane ze względu na problemy natury biurokratycznej po słowackiej stronie, dlatego konieczna będzie interwencja małopolskich posłów i samorządowców– uważają eksperci z Inicjatywy obywatelskiej „Polska-Słowacja-autobusy.

Projektowany autobus Krynica-Bardejów to efekt starań, rozpoczętych przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego jeszcze w 2017 roku. Dlaczego powstaje dopiero teraz? Początkowo na uruchomienie samorządowych połączeń przekraczających granicę państwa nie pozwalały słowackie przepisy, które trzeba było zmienić.

Postanowiliśmy zapytać władze Preszowskiego Kraju Samorządowego o to, na jakim etapie jest uruchomienie połączenia Krynica-Bardejów.

– Samorząd Preszowski, we współpracy z IDS Východ, rozpoczął w ubiegłym roku działania szczególnie w zakresie zamiaru bezpośredniego połączenia transgranicznego na trasie Bardejów – Krynica, po negocjacjach roboczych ze stroną polską oraz w związku z uchwalenie planu obsługi ruchu PSK. Ze względu na komplikacje administracyjne związane z dokumentacją i zgodami wymaganymi do ubiegania się o wydanie koncesji na obsługę linii międzynarodowej, prawnie niemożliwe było rozpoczęcie obsługi połączenia od sezonu letniego 2022 r., co było pierwotnym intencja PSK

– przekazuje nam Daša Jeleňová z Kancelarii Przewodniczącego Samorządowego Kraju Preszowskiego.

Jak informuje nas Jeleňová sytuację po słowackiej stronie komplikują obecnie opóźnienia w zamówieniach publicznych dla nowych przewoźników.

– Nadal nie jest jasne, którzy przewoźnicy od stycznia 2024 r. będą świadczyć usługi przewozowe na terenie Samorządu Preszowskiego. Dopiero później, po wygranym przetargu przewoźników i ich zakontraktowaniu, możliwe będzie rozpoczęcie kilkumiesięcznego procesu administracyjnego o wydanie licencji na linię międzynarodową lub na kilka z ww. linii

– wyjaśnia Daša Jeleňová i zapewnia:

– Mimo tych faktów Samorządowy Okręg Preszowski będzie konsekwentnie kontynuował stopniową realizację planów zgodnie z przyjętym planem obsługi ruchu PSK na kolejny okres. Tematycznie podobny zamysł jak wspomniane wyżej połączenie Bardejów - Krynica ma np. połączenie na trasie Stara Ľubovňa – Piwniczna, w przypadku którego jest to również połączenie ważnych ośrodków turystyki i przemysłu uzdrowiskowego po obu stronach granicy państwowej, z potencjałem znaczących efektów synergicznych w sferze gospodarczej, społecznej i kulturalnej.

Fot.: ilustracyjne

To dla mieszkańców Sądecczyzny “być albo nie być”, dlatego biorą sprawę w swoje ręce
Mieszkańcy Sądecczyzny wraz z obywatelami Republiki Słowackiej postanowili stworzyć petycję w sprawie jak najszybszego uruchomienia autobusów Krynica-Bardejov. W styczniu informowaliśmy, że Preszowski Kraj Samorządowy ma już wszystkie zezwolenia od strony polskiej, by uruchomić autobus transgranicz…
Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka