piątek, 30 października 2020 06:55

[Video] Policja apeluje w związku z Wszystkimi Świętymi

Autor Mirosław Haładyj
[Video] Policja apeluje w związku z Wszystkimi Świętymi

W tym roku, z powodu epidemii koronawirusa SARS-CoV-2 święto Wszystkich Świętych będzie inne niż w ubiegłych latach.

W ubiegłym roku w Małopolsce podczas wyjazdów na groby bliskich doszło do 25 wypadków drogowych, w wyniku których zginęła 1 osoba, a rannych zostało 29 osób, oprócz tego odnotowano 381 kolizji drogowych.

Ze względów bezpieczeństwa prosimy o rozważenie przełożenia odwiedzin grobów na kolejne dni tygodnia

apeluje policja.

Nie mniej jednak, w dniach od 30 października do 2 listopada na małopolskich drogach można spodziewać się wzmożonego ruchu pojazdów i pieszych, szczególnie w rejonach dużych nekropolii.

Kierowcy którzy zdecydują się na odwiedzanie grobów w ten weekend muszą być przygotowani na zmiany w organizacji ruchu w rejonach przyległych do cmentarzy. Z tego powodu warto wziąć pod uwagę możliwość skorzystania ze środków komunikacji miejskiej.

Policja przypomina

Wyjeżdżając, dalej warto odpowiednio zabezpieczyć dom, wartościowe przedmioty, czy porozmawiać z sąsiadami i poprosić ich o  zawracanie uwagi na podejrzane sytuacje przy posesji.  Policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego KWP w Krakowie przygotowali kilka porad które pomogą w bezpiecznym podróżowaniu mimo niesprzyjających, jesiennych warunków:

  • Podczas jazdy pamiętaj, że odległość od poprzedzającego pojazdu musi być większa niż zazwyczaj w warunkach letnich – na śliskiej nawierzchni wyhamowanie pojazdu odbywa się na znacznie dłuższej drodze
  • Zmień styl jazdy z agresywnego na bardziej defensywny – ukierunkowany na bezpieczeństwo,
  • Zadbaj o czystość również wewnętrznej strony szyb samochodu – czyste szyby mają znacznie mniejszą tendencję do pokrywania się parą,
  • Kontroluj stan oświetlenia zewnętrznego swojego samochodu – zawsze miej w pogotowiu zapasowe żarówki,
  • Będąc pieszym poruszaj się lewą stroną drogi – będziesz widział zawczasu czy kierowca nadjeżdżającego pojazdu zauważył Cię i dostosował tor jazdy do Twojej obecności na drodze,
  • Kiedy jako pieszy korzystasz z drogi po zmierzchu zawsze używaj elementów odblaskowych, niezależnie od tego czy jest to wymagane przepisami czy nie. Dzięki odblaskom kierowca może zobaczyć Cię już z odległości 130 – 150m, co ma ogromny wpływ na Twoje bezpieczeństwo.

Inf.: KPP Sucha Beskidzka

Brzesko

Brzesko - najnowsze informacje