czwartek, 14 lipca 2022 10:51

Policjant z Krakowa uratował 20-latkę w Chorwacji. To jego kolejna bohaterska akcja

Autor Mirosław Haładyj
Policjant z Krakowa uratował 20-latkę w Chorwacji. To jego kolejna bohaterska akcja

Sierż. szt. Piotr Filar, pracujący na co dzień w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Krakowie, jest obecnie delegowany do pełnienia służby w rejonie Zadaru w Chorwacji. W czasie wolnym od pracy uratował 20-letnią obywatelkę Norwegii przed zgwałceniem. To nie pierwszy bohaterski wyczyn tego funkcjonariusza.

Wczesnym rankiem, tuż po godz. 5:00 policjant (w czasie wolnym od służby) odbywał poranny trening biegowy w rejonie plaży, gdy usłyszał niepokojące krzyki. Zareagował natychmiast. Okazało się, że pomocy wzywała 20-letnia obywatelka Norwegii, którą usiłował zgwałcić 22-letni obywatel Chorwacji. Policjant udzielił kobiecie pomocy. Chwilę później mężczyzna został zatrzymany.

Od 1 lipca polscy policjanci pełnią służbę na chorwackim wybrzeżu Adriatyku oraz w bułgarskich kurortach Morza Czarnego. Wszystko to na mocy porozumień, zawartych przez komendanta głównego policji gen. Jarosława Szymczyka oraz chorwackich i bułgarskich policjantów. Polscy funkcjonariusze do 31 sierpnia asystują chorwackim i bułgarskim kolegom, ale przede wszystkim pomagają polskim turystom, którzy jak każdego roku, licznie odpoczywają w Chorwacji i Bułgarii.

To nie pierwsza bohaterska akcja tego policjanta

Kilka lat temu Piotr Filar i Sławomir Pichniarczyk jechali na interwencję do Łopusznej, by udzielić wsparcia innemu patrolowi. Właśnie przejeżdżali przez Waksmund, gdy usłyszeli krzyczącą kobietę. Zatrzymali się, żeby sprawdzić, co się stało. Szybko zorientowali się w sytuacji.

Dziecko było już sine, nie oddychało. Natychmiast przystąpili do działań ratowniczych. Przywrócenie oddechu u dziecka było najważniejsze, ale uspokojenie matki i uzyskanie od niej wszystkich potrzebnych informacji również było ważne. Wokół stało kilkanaście osób wpatrzonych w to, co robili policjanci. Po krótkiej resuscytacji udało się przywrócić poszkodowanej dziewczynce oddech.

Obydwaj zostali wyróżnieni za tę postawę nagrodą "Osobowość Roku 2016" w Małopolsce.

Inf.: policja

Kraków

Kraków - najnowsze informacje