piątek, 23 lutego 2024 12:52

Politycy PiS "otworzyli" centrum, które... nie może działać. "Dotrzymaliśmy słowa"

Autor Katarzyna Domagała
Politycy PiS "otworzyli" centrum, które... nie może działać. "Dotrzymaliśmy słowa"

Politycy PiS zorganizowali huczne otwarcie nowego Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie. Przecięli wstęgę, ksiądz poświęcił obiekt, jednak, jak się okazuje, placówka nie może działać. Dlaczego? Nie ma kontraktu z NFZ, lekarzy, pielęgniarek i źródeł finansowania.

Są zdjęcia z przecięcia wstęgi - nie ma pacjentów

O problemach z funkcjonowaniem Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie poinformował portal TVN24. Jak ustalili dziennikarze, placówka nie może działać. Głównym powodem jest brak kontraktu z NFZ. Dlaczego zatem politycy PiS postanowili "otworzyć" centrum? Ten gest wydaje się mocno na pokaz.

W Andrychowie otwarto Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i Młodzieży. Projekt był dofinansowany z Funduszy Europejskich w ramach mechanizmu REACT-EU. Centrum jest wyposażone w nowoczesny sprzęt, w tym urządzenia do badań EEG i urządzenia sensoryczne. To pozwoli na kompleksową diagnozę i leczenie problemów zdrowia psychicznego u dzieci i młodzieży. Placówka będzie mogła pomóc około 40 pacjentom dziennie. Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Andrychowie jest drugą, obok Szpitala Klinicznego im. dr. Józefa Babińskiego SPZOZ w Krakowie, jednostką udzielającą świadczeń w zakresie lecznictwa psychiatrycznego, w tym leczenia uzależnień na terenie Województwa Małopolskiego - poinformował Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w poście.

🔹 W Andrychowie otwarto 𝗖𝗲𝗻𝘁𝗿𝘂𝗺 𝗭𝗱𝗿𝗼𝘄𝗶𝗮 𝗣𝘀𝘆𝗰𝗵𝗶𝗰𝘇𝗻𝗲𝗴𝗼 𝗱𝗹𝗮 𝗗𝘇𝗶𝗲𝗰𝗶 𝗶 𝗠ł𝗼𝗱𝘇𝗶𝗲𝘇̇𝘆. Projekt był dofinansowany z Funduszy...

Opublikowany przez Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego Wtorek, 20 lutego 2024

Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży powstało w zmodernizowanym budynku dawnej pralni Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie. Inwestycja powstawała w latach 2022-2023, a jej całkowity koszt wyniósł 3,4 miliona złotych. Z tej kwoty ponad 2,7 mln zł pochodzi z Funduszy Europejskich, 600 tysięcy złotych dofinansowało województwo, a blisko 40 tysięcy złotych to środki własne szpitala.

Należy zaznaczyć, że instytucja ta podlega Urzędowi Marszałkowskiemu Województwa Małopolskiego, a dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego w Andrychowie w 2020 roku został pochodzący z Brzeszcz, Piotr Kopijasz, prywatnie brat Iwony Gibas z Zarządu Województwa, ówczesnej wiceprzewodniczącej sejmiku województwa małopolskiego, która wcześniej przez lata była dyrektorem biura poselskiego Beaty Szydło. Jego kontrakt kończy się w 2026 roku.

"Dotrzymaliśmy słowa!"

19 lutego br. odbyło się oficjalne otwarcie centrum. Wstęgę przecięły władze wojewódzkie oraz szpitala, w tym dyrektor szpitala Piotr Kopijasz oraz marszałek Małopolski Witold Kozłowski wraz z zastępcą Łukaszem Smółką i Iwoną Gibas. Na otwarciu pojawili się także m.in. związani z PiS poseł RP Filip Kaczyński oraz radni województwa Danuta Kawa i Rafał Stuglik. Placówkę poświęcił również ksiądz.

W wojewódzkim szpitalu psychiatrycznym w Andrychowie odbyło się podsumowanie wieloletnich inwestycji przeprowadzonych na terenie tej placówki. Jestem szczególnie dumna z centrum zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Małopolska Zachodnia i Andrychów może poszczycić się zmodernizowanym i nowocześnie wyposażonym obiektem przeznaczonym dla osób z zaburzeniami psychicznymi. Dotrzymaliśmy słowa! - zapewniła Iwona Gibas.

🏥👩‍⚕️👨‍⚕️ W wojewódzkim szpitalu psychiatrycznym w Andrychowie odbyło się podsumowanie wieloletnich inwestycji...

Opublikowany przez Iwona Gibas Poniedziałek, 19 lutego 2024

Jak się okazuje, w placówce nie ma i nie będzie zapisów dla dzieci w tym półroczu, o czym alarmują mieszkańcy w komentarzach pod postami o otwarciu Centrum na Facebooku. "Dziękujemy wam za otwarcie oddziału, który nie ma kontraktu z NFZ i nie przyjmuje pacjentów, gratulacje Panie pośle, jest się czym chwalić", "Przepraszam bardzo, ale co Państwo otworzyli skoro NIE MA i NIE BĘDZIE zapisów dla dzieci w tym półroczu?", "Kto za to beknie?"  - pytają pod postem posła Filipa Kaczyńskiego rozgoryczeni ludzie.

W raz z Marszałkiem Małopolska Witold Kozłowski Wicemarszałkami Iwona Gibas i Łukasz Smółka radnymi Danuta Kawa i Rafał...

Opublikowany przez Filipa Kaczyńskiego Poniedziałek, 19 lutego 2024

Placówka bez kontraktu z NFZ

Modernizację budynków pod nowe centrum zakończono pod koniec 2023 roku, jednak jej "otwarcie" zorganizowano w trakcie kampanii (dokładnie 47 dni) przed wyborami samorządowymi. Nie w tym jednak główny problem, a w braku umów z NFZ, które umożliwiłyby rozpoczęcie funkcjonowania placówki i zatrudnienie w niej odpowiedniego personelu medycznego. Oficjalnie otwarto centrum, które nie ma żadnych podstaw do rozpoczęcia działalności.

Według informacji TVN24, dyrektor szpitala nie chciał udzielić żadnych informacji w tej sprawie. Odesłał dziennikarzy do urzędu marszałkowskiego, który również nie udzielił im odpowiedzi na zadane pytania.

Na pytanie o sytuację Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie uzyskaliśmy odpowiedź od rzeczniczki małopolskiego oddziału NFZ Aleksandry Kwiecień. Pytaliśmy m.in. o to na jakiej podstawie placówka rozpoczęła działalność oraz jakie są szanse na kontrakt z NFZ.

Wojewódzki Szpital Psychiatryczny w Andrychowie do tej pory nie realizował żadnych świadczeń dla dzieci w ramach umowy z NFZ. O zakończeniu modernizacji ośrodka i rozpoczęciu rekrutacji personelu do CZP dla dzieci i młodzieży szpital poinformował MOW NFZ pod koniec ubiegłego roku. Dziś szpital ponowił gotowość udzielania świadczeń w zakresie Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży – czytamy w odpowiedzi przesłanej do redakcji Głos24.

Aleksandra Kwiecień zaznaczyła również, że NFZ ma niebawem ogłosić konkurs w sprawie kontraktu. To tyle.

Dyrekcja szpitala otrzymała wyjaśnienia dotyczące możliwości ogłoszenia postepowań konkursowych przez oddział NFZ. MOW NFZ w najbliższym czasie dokona analizy i ogłosi postepowanie konkursowe – czytamy w mailu.

Próbowaliśmy również skontaktować się z władzami szpitala, ale bezskutecznie.

Warto dodać, że od stycznia w Małopolsce działają dwa kolejne centra zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży. Ośrodki powstały w Tarnowie i Tomaszkowicach. Ich opieka jest bezpłatna, finansuje ją Narodowy Fundusz Zdrowia. W ub. roku z pomocy w takich placówkach skorzystało ponad 5,2 tys. osób.

Nieustannie rozwijamy system opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży, tak, by dostęp do niej był jak najłatwiejszy. Pod koniec ub. roku podpisaliśmy umowy z pięcioma ośrodkami, odpowiadającymi za wsparcie najmłodszych w kryzysie psychicznym. W styczniu przyjmowanie pacjentów rozpoczęły kolejne dwie placówki – mówi Elżbieta Fryźlewicz-Chrapisińska, dyrektor Małopolskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Krakowie.

Przypominamy, że podstawowym trybem zawarcia umowy z NFZ jest konkurs ofert, w którym może wziąć udział dowolna liczba potencjalnych wykonawców pragnących realizować umowę z NFZ. Umowę o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej można zawrzeć wyłącznie ze świadczeniodawcą, którego wybrano do udzielania świadczeń opieki zdrowotnej. W celu przeprowadzenia postępowania w sprawie zawarcia umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w trybie konkursu ofert NFZ zamieszcza ogłoszenie na stronie internetowej centrali albo oddziału wojewódzkiego. Na stronie małopolskiego oddziału NFZ nie ma nawet zapowiedzi ogłoszenia takiego konkursu. Mimo to szpital w Andrychowie poszukuje psychoterapeuty dziecięcego i psychologa dziecięcego do pracy w nowo powstającym Centrum Zdrowia Psychicznego dla dzieci i młodzieży, oferując im "atrakcyjne warunki finansowe".  Ogłoszenia pojawiły się 15 i 16 lutego br. czyli zaledwie kilka dni przed oficjalnym przecięciem wstęgi.

Centrum Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży w Andrychowie ma funkcjonować na II poziomie referencyjnym i objąć powiaty suski i wadowicki. Jednak brak kontraktu z NFZ uniemożliwia faktyczne funkcjonowanie placówki i nic nie zapowiada, aby został on podpisany w najbliższym czasie. Co w takim razie hucznie "otwartym" ośrodkiem? Czas pokaże, ale ile trzeba będzie czekać?

fot. główna: UMWM

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje

Rozrywka