czwartek, 19 grudnia 2019 11:42

Rysia rodzinka z Babiogórskiego Parku Narodowego złapana w pułapkę. Zobacz video

Autor Mirosław Haładyj
Rysia rodzinka z Babiogórskiego Parku Narodowego złapana w pułapkę. Zobacz video

Obiektyw videopułapki Babiogórskiego Parku Narodowego zarejestrował trzy rysie. To kolejna zwierzęca rodzina, po wilkach i niedźwiedziach, którą można obejrzeć w ich naturalnym środowisku. Na filmie widać samicę i dwójkę jej młodych.

Materiał nagrała kamera umieszczona na Babiej Górze, w rejonie znajdującym się poza szlakami turystycznymi. Populację rysi w Polsce określa się na ok. 300 osobników. Są drapieżnikami z rodziny kotowatych.

rodzinka "śnieżnej pantery"

Były wilki, lisy to teraz rysia rodzina. nagranie fotopułapka BgPN.

Gepostet von Babiogórski Park Narodowy am Mittwoch, 18. Dezember 2019

Na terenie Polski występuje ryś euroazjatycki, który jest największym z przedstawicieli tego gatunku. Osiąga rozmiary dorosłego owczarka niemieckiego. Długość ciała dorosłych osobników wynosi od 100 do 150 cm, a jego wysokość w kłębie może sięgać 75 cm. Ma okrągłą głowę, krępe ciało osadzone na długich, silnych łapach i palce zakończone wysuwalnymi pazurami. Sierść na jego wierzchu jest czarnożółtorudy z brunatnymi plamkami (wyraźniejsze u populacji górskich i prawie w ogóle niewidoczne u nizinnych). Brzuch jest biały. U większości (ale nie u wszystkich) osobników włosy na szyi i spodzie głowy tworzą charakterystyczną kryzę i bokobrody. Futro rysia ma doskonałe właściwości izolujące i zbudowane jest z 3 rodzajów włosów: przewodnich, ościstych i puchowych. Stojące uszy są zakończone charakterystycznym pędzelkiem sztywnych, czarnych włosów, które pełnią ważną funkcję: skupiają fale dźwiękowe i doprowadzają je do uszu rysia tak, że ten lepiej słyszy. Ogon jest krótki, ciemniejszy na czubku. Ryś ma dobrze rozwinięte zmysły wzroku i słuchu. Jego uzębienie jest przystosowane do kruszenia i cięcia, z dobrze rozwiniętymi kłami i łamaczami. Sprawnie wspina się po drzewach, dobrze skacze. Nie jest za to dobrym biegaczem, szybko się męczy. Tak jak wszystkie małe koty myje starannie całe ciało, potrafi także mruczeć i na wdechu i na wydechu.

Fot. i video: Babiogórski Park Narodowy

Inf.: Wikipedia

Sucha Beskidzka

Sucha Beskidzka - najnowsze informacje

Rozrywka