poniedziałek, 5 września 2022 10:00

Powiat bocheński: Zarząd z wizytą w szkołach średnich. "Widać ogrom pracy"

Autor Katarzyna Jamróz
Powiat bocheński: Zarząd z wizytą w szkołach średnich. "Widać ogrom pracy"

W czwartek (1 września) wystartował nowy rok szkolny. Stan przygotowań do nowego roku szkolnego sprawdzał Starosta Bocheński Adam Korta wraz z Wicestarostą Ryszardem Drożdżakiem oraz członkami Zarządu: Jerzym Błoniarzem, Markiem Rudnikiem oraz Rafałem Rudką. Liczba uczniów w szkołach powiatowych jest największa od lat. W stosunku do zeszłego roku to blisko 500 uczniów więcej.

Samorządowcy wizytowali II Liceum Ogólnokształcące w Bochni, Zespół Szkół nr 1 w Bochni oraz Zespół Szkół nr 3 w Bochni. Celem spotkania była ocena stanu przygotowania placówek do rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Zarząd ocenił efekty przeprowadzonych remontów oraz zweryfikował ewentualne potrzeby inwestycyjne placówek.

– Widać ogrom pracy, która od lat jest wykonywana w szkołach. Priorytetem Zarządu Powiatu jako organu prowadzącego jest zapewnienie jak najlepszych warunków nauki dla uczniów. Młodzież docenia nasze szkoły, co przekłada się na ilość uczniów wybierających placówki w Powiecie Bocheńskim. Fenomenem jest II Liceum Ogólnokształcące w Bochni, które jeszcze w 2018 roku miało 173 uczniów, a w tym roku naukę zaczęło tam aż 618 młodych ludzi

— mówi Adam Korta, starosta bocheński.

Klasy ósme na terenie powiatu ukończyło w tym roku 1555 uczniów, a do klas pierwszych w szkołach powiatowych przyjęto 1628. Oznacza to, że szkoły przyciągnęły również uczniów z innych powiatów. Największym zainteresowaniem cieszył się Zespół Szkół nr 1 czyli „Mechanik”, który do klas pierwszych przyjął 510 uczniów.

Biorąc pod uwagę rodzaj szkół, najpopularniejsze są technika, w którym naukę zacznie 797 uczniów. W liceach będzie to 610 uczniów a w szkole branżowej 1 stopnia 221 uczniów. Podobne proporcje są wśród wszystkich uczniów. W szkołach łącznie naukę rozpoczęło 5195 uczniów z czego w technikach 2730, w liceach 1906, a w szkołach branżowych 559 uczniów.

W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Łapanowie prowadzona jest jeszcze rekrutacja do dwuletniej Branżowej Szkoły II Stopnia do klasy pierwszej dwuletniej Branżowej Szkoły II Stopnia – dla absolwentów branżowej szkoły I stopnia i ZSZ.

Inf./Fot. Starostwo Powiatowe w Bochni

Bochnia

Bochnia - najnowsze informacje