sobota, 10 sierpnia 2019 10:55

Powiat krakowski inspiruje młodzież

Autor Anna Piątkowska-Borek
Powiat krakowski inspiruje młodzież

Na Zamku Pieskowa Skała można obejrzeć wystawę pt. „Powiat Młodych Inspiruje”. Jest to efekt projektu zrealizowanego przez Fundację NOViST.

Powiat Młodych Inspiruje – pod tym hasłem odbyła się inicjatywa organizowana przez Fundację NOViST, w ramach której zorganizowano powiatowy konkurs plastyczny „Pocztówka z Powiatu Krakowskiego”, stworzono wspaniałą wystawę prac uczestników na Zamku w Pieskowej Skale, opublikowano katalog prac, wykonano specjalne pocztówki i kalendarz ścienny.

Przedsięwzięcie powstało w ramach zadania z zakresu kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego pod nazwą „Powiat młodych inspiruje – promocja twórczości młodych artystów Powiatu Krakowskiego” i uzyskało dofinansowanie z Powiatu Krakowskiego. Do udziału w nim zaproszono dzieci i młodzież z Powiatu Krakowskiego by zaprezentowały swój talent plastyczny i stworzyły specjalną wystawę na Zamku w Pieskowej Skale. Partnerami przedsięwzięcia zostali: Powiat Krakowski, Zamek Królewski na Wawelu, Katedra Edukacji Artystycznej Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Świętej Jadwigi Królowej w Naramie oraz portal informacyjno-rozrywkowy Czas Dzieci.pl, księgarnia internetowa Bonito.pl, firma KrakMarfisf, FERRUM budownictwo, Video Tina Studio i Koło Gospodyń Wiejskich z Naramy. Nad przebiegiem całego zadania czuwała koordynator projektu, a zarazem Prezes Fundacji NOViST – Katarzyna Nogieć.

Zmagania konkursowe odbyły się pod honorowym patronatem Wicemarszałka Senatu Rzeczypospolitej Polskiej – Marka Pęka i Starosty Krakowskiego – Wojciecha Pałki. Prace oceniało jury pod przewodnictwem prof. Kingi Łapot – Dzierwy – artysty, plastyka, pedagoga sztuki, edukatora, pracownika Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Pozostali członkowie: dr Stanisław Dryniak – artysta rzeźbiarz, pracownik Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Olgierd Mikołajski – historyk sztuki, kustosz Muzeum w Pieskowej Skale, Wiesława Molenda – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, instruktor zajęć plastyczno-technicznych dla dzieci, Barbara Młodecka – nauczyciel przedszkolny, członek Podgórskiego Stowarzyszenia Przyjaciół Sztuk Wszelkich, Karolina Ziarko – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, członek Fundacji NOViST.

Prace oceniano w 4 kategoriach wiekowych: 5-7 lat, 8-11 lat,12-14 lat, 15-17 lat. Na konkurs wpłynęło ponad 230 prac. Nagrodzono 27 osób i przyznano jedną nagrodę specjalną ufundowaną przez Zarząd Fundacji NOViST, otrzymała ją Amelia Kołodziejczyk.

W dniu 19 lipca na Zamku w Pieskowej Skale miała miejsce uroczysta gala podsumowująca projekt połączona z rozdaniem nagród laureatom konkursu oraz z premierą powstałych publikacji i otwarciem wystawy.

Podczas gali przed zgromadzonymi wystąpiła Gabrysia Jeleń – młoda wokalista chóru „Bez batuty” z Michałowic, uczestniczka muzycznych programów telewizyjnych takich jak The Voice Kids i laureatka Nagrody Powiatu Krakowskiego za znakomite osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Natomiast poczęstunek przygotowały panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Naramie. Na zakończenie wszyscy goście udali się na wspólne zwiedzanie komnat w towarzystwie pana kustosza – Olgierda Mikołajskiego, a następnie uczestniczyli w programie Nocy Muzeum na Zamku w Pieskowej Skale.

– Dziękuję wszystkim za udział w nowym przedsięwzięciu, za wiele ciepłych słów jakie w tym dniu i nadal do mnie docierają. Dziękuję przede wszystkim uczestnikom tegorocznych zmagań konkursowych. Wasz wkład jest nieoceniony, bo to dzięki Waszej pracy powstało to niezwykłe zadanie. Dziękuję rodzicom i opiekunom, bo to Wy jako pierwsi dostrzegacie te dziecięce talenty, które następnie potraficie odpowiednio pokierować. Jestem pod ogromny wrażeniem twórczości naszych młodych mieszkańców Powiatu Krakowskiego. Pod wrażeniem, jak wiele osób i instytucji z taką życzliwością zaangażowało się w całe przedsięwzięcie. Dziękuję wszystkim partnerom, sponsorom i osobom prywatnym. Jestem ogromnie wdzięczna za wkład jaki wszyscy Państwo wnieśli do naszej inicjatywy, za poświęcony czas, oddane serce. To przedsięwzięcie spotkało się z wieloma pozytywnymi opiniami i już wiemy, że warto i że będzie kontynuowane w kolejnych latach. Na koniec nie pozostało nic innego, jak gorąco zachęcić do zapoznania się z pracami tych zacnych małych twórców i zaprosić do wizyty na wystawie na Zamku w Pieskowej Skale – mówi Katarzyna Nogieć, Prezes Fundacji NOViST.

Źródło: Powiat krakowski

Powiat krakowski

Powiat krakowski - najnowsze informacje