piątek, 6 grudnia 2019 17:08

Powiat myślenicki: Nauka w międzynarodowym gronie

Autor Anna Piątkowska-Borek
Powiat myślenicki: Nauka w międzynarodowym gronie

Tym razem czworo uczniów czasławskiej podstawówki miało możliwość poszerzania wiedzy i podnoszenia kompetencji w zakresie języka angielskiego w Grecji.

Tydzień od 9 do 16 listopada 2019 uczniowie spędzili w Egaleo – jednej z dzielnic Aten. Wyjazd współfinansowany był w ramach programu Erasmus+.

– Głównym koordynatorem projektu „STEAM Children Engineers Academy” jest polska szkoła. Jest to projekt współpracy z Grecją, Hiszpanią, Estonią i Włochami – informuje Maria Dubiel, nauczycielka języka angielskiego i koordynatorka projektów unijnych w szkole podstawowej w Czasławiu.

Na czym dokładnie polega?

– Metodologia STEM lub jak w przypadku tego projektu – STEAM – oparta jest na nauczaniu przedmiotów ścisłych (Science – nauki przyrodnicze, Technology – technologia informatyczna, Engineering – inżynieria, Art – sztuka, Maths – matematyka) w nowatorski sposób. Jest to metoda w której nauczyciel jest bardziej mentorem i towarzyszy procesowi nauczania, a uczniowie poprzez doświadczenia (i czasami wielokrotnie nieudane próby) samodzielnie wysuwają tezy i wnioski – tłumaczy Maria Dubiel.

Na spotkanie przyjechało 16 uczniów i 12 nauczycieli ze szkół partnerskich.

– W ateńskiej szkole uczestniczyliśmy w wielu warsztatach robotycznych, informatycznych, kulinarnych oraz zajęciach z kodowania. Na warsztatach tych uczniowie stworzyli roboty z klocków Lego, które parzyły herbatę. Podążając za algorytmem, przygotowywali pyszne ciasteczka. Spotkali się również z pracownikami naukowymi jednego z ateńskich uniwersytetów i mieli możliwość testowania „sztucznej inteligencji”. Uczniowie rozszyfrowywali wiadomości ukryte na terenie greckiej szkoły z wykorzystaniem kodów QR. Rywalizowali też w quizach na temat krajów i szkół partnerskich, wykorzystując tablety i smartfony oraz program Kahoot – relacjonuje Maria Dubiel.

Spotkanie było też okazją do poznawania greckiej kultury i codziennego życia, zwyczajów, historii i kuchni greckiej. Wszyscy uczniowie mieszkali w domach ich greckich rówieśników.

– Jest to ważne, ponieważ uczniowie mają okazję do praktycznych ćwiczeń komunikacyjnych w języku angielskim – podkreśla nauczycielka Maria Dubiel.

Każda mobilność do szkoły partnerskiej ma też aspekt kulturowy.

– Tym razem mieliśmy okazję poznania kolebki naszej cywilizacji. Odbyły się popołudniowe wycieczki na stare miasto, do muzeum archeologicznego, zwiedzaliśmy też Akropol. Wzięliśmy też udział w całodniowej wyprawie na Peloponez. Uczestnicy mobilności mieli sposobność do odkrycia, jak różnorodna jest ta wyspa. Z małego, nadmorskiego miasteczka, gdzie rosną i owocują oliwki, pomarańcze i cytryny, udaliśmy się kolejką wąskotorową do miejscowości Kalavryta, która leży ponad 800 metrów nad poziomem morza. Po drodze podziwialiśmy niesamowite krajobrazy. Dużym zaskoczeniem dla wszystkich  była zmiana krajobrazu i temperatury. Na górze znajduje się ośrodek narciarski, bo w zimie pada tam śnieg. Miasteczko to ma podobną historię do naszych sąsiednich miejscowości: Wiśniowej i Lipnika, a mianowicie też było miejscem masowej zagłady miejscowej ludności, dokonanej przez Nazistów w grudniu 1943 roku – przypomina Maria Dubiel.

Wizyta zakończyła się w piątek wspólną kolacją uczniów, rodziców i nauczycieli w szkole. Wszystkie posiłki przygotowane zostały przez greckich rodziców i nauczycieli. Były też wspólne tańce i zabawy. Szczęśliwi, doświadczywszy nowych przeżyć uczniowie, wczesnym rankiem przylecieli do Balic, gdzie odebrali ich rodzice.

Źródło: Szkoła Podstawowa w Czasławiu

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka