wtorek, 6 lutego 2024 09:58

Powiat Myślenicki pierwszym w Polsce i jedynym samorządem finansującym całodobową aptekę!

Autor Artykuł sponsorowany
Powiat Myślenicki pierwszym w Polsce i jedynym samorządem finansującym całodobową aptekę!

Wraz ze zmianą przepisów ustawy Prawo Farmaceutyczne od dnia 01 stycznia 2024r. znacząco zmieniły się zasady pełnienia dyżurów w porze nocnej oraz w dni wolne od pracy przez apteki w całej Polsce. Ustawa została przygotowana przez poprzedni rząd i uchwalona przez poprzedni parlament, narzucając po raz kolejny samorządom  kolejne zadania do realizacji bez przekazania na nie środków finansowych.

Powiat myślenicki, podobnie jak wszystkie inne powiaty w Polsce, dotychczas nigdy nie finansował działalności aptek i nie miał takiego obowiązku, a Uchwała  Rady Powiatu Myślenickiego jedynie  wyznaczała apteki do obowiązkowego  dyżurowania nocnego. Choć apteki wielokrotnie miały problem z zapewnieniem dyżuru z uwagi na brak wystarczającej liczby magistrów farmacji, którzy są niezbędni do prowadzenia apteki i obsadzenia dyżuru nocnego.   Jednocześnie w trosce o zdrowie mieszkańców Powiat Myślenicki od wielu lat prowadzi bezpłatne programy profilaktyczne zarówno dla dzieci jak i dorosłych oraz  realizuje kolejne duże inwestycje w myślenickim szpitalu.

Nie mniej jednak wychodząc naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców, z których część opowiedziała się za sfinansowaniem z budżetu powiatu myślenickiego dyżurów nocnych apteki,  Powiat Myślenicki przeznaczy środki w wysokości ok. 430.000 zł. na ten cel. Jednocześnie wszystkie gminy zadeklarowały chęć częściowej partycypacji w kosztach, za co Starosta Myślenicki Józef Tomal podziękował wszystkim włodarzom.  Dzięki tym działaniom mieszkańcy, zwłaszcza korzystający z opieki całodobowej lub SOR, mogli już od 13 stycznia wykupić w nocy potrzebne leki.

Umowa z apteką Niebieska, która jako jedyna podjęła się pełnienia dyżurów całodobowych obejmuje dyżury na rok 2024. Apteka NIEBIESKA zlokalizowana jest na ul. Żwirki i Wigury 15a .

Foto: Powiat Myślenicki

Myślenice - najnowsze informacje

Rozrywka