niedziela, 9 stycznia 2022 15:42

Pracowita sobota ratowników TOPR. Turyści na zamknięty szlak wyruszyli ubrani jak na spacer po Krupówkach

Autor Katarzyna Jamróz
Pracowita sobota ratowników TOPR. Turyści na zamknięty szlak wyruszyli ubrani jak na spacer po Krupówkach

Wczoraj (08.01) Tatrzańskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe udzieliło pomocy 14 osobom. Ratownicy w ciągu dnia przeprowadzili 10 interwencji. Turyści, którzy udali się na zamknięty szlak na Tomanową Przełęcz, nie byli ubrani odpowiednio do panujących w Tatrach warunków.

Siedmiu poszkodowanych, którym pomocy udzielili ratownicy, zostało przetransportowanych śmigłowcem do szpitala. Kilka osób w wyniku upadku z Przełęczy Liliowe czy Koziego Wierchu doznało poważnych obrażeń. Z kolei narciarzowi, który spadł z wierzchołka Kopy Kondrackiej, do Kuźnic udało się dojechać o własnych siłach.

Po zachodzie słońca ratownicy TOPR udzielili pomocy grupie turystów, którzy z powodu braku umiejętnośći, odpowiedniego wyposażenia i nieodpowiedniego ubioru do panujących warunków w Tatrach nie potrafili zejść ze szlaku o własnych siłach.

W Tatrach panują trudne warunki turystyczne. Stara pokrywa śnieżna jest zlodowaciała i bardzo twarda. Do wędrowania w takich warunkach konieczne jest prawidłowe chodzenie w rakach oraz bezbłędne posługiwanie się czekanem.

Inf.: RMF 24

Fot.: Ilustracyjne

Podhale

Podhale - najnowsze informacje