piątek, 30 czerwca 2023 05:40

W sierpniu zmiana organizacji w centrum Krakowa? Wybrano wykonawcę przebudowy

Autor Mirosław Haładyj
W sierpniu zmiana organizacji w centrum Krakowa? Wybrano wykonawcę przebudowy

Wykonawca przebudowy torowiska tramwajowego na ul. Zwierzynieckiej i Kościuszki wybrany. Firma ZUE w postępowaniu przetargowym złożyła najtańszą ofertę, opiewającą na ponad 94 mln zł. Najbliższe 10 dni to czas na ewentualne odwołania, kolejne – na tzw. kontrolę uprzednią prezesa Zamówień Publicznych. Jeśli wszystko przebiegnie zgodnie z planem, prace i zmiany w organizacji ruchu zostaną wprowadzone już w sierpniu.

Przypomnijmy, że kilka lat temu miasto wybrało firmę projektową, której nie udało się wykonać projektu z uwagi na problemy finansowe, skutkujące bankructwem. Zadanie nie zostało więc ujęte w budżecie, a miasto skupiło się na modernizacji ciągu ulic: Królewska, Podchorążych, Bronowicka.

Do opracowania dokumentacji dla przebudowy ulic Kościuszki i Zwierzynieckiej wybrana została nowa firma, ale w trakcie prac pojawiły się problemy projektowe dotyczące ulicy Kościuszki, które wymagały m.in. uzgodnień z ministerstwem infrastruktury, co wydłużyło cały proces. Ostatecznie problemy te zostały przezwyciężone poprzez podział dokumentacji projektowej na przebudowę ulicy i remont pętli tramwajowej.

Z kolei w 2022 r. radni sejmiku zdecydowali o tym, że ulica Kościuszki przestała być drogą wojewódzką, co spowodowało konieczność połączenia przebudowy ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki w jedno zadanie, a tym samym uzyskanie jednego pozwolenia. Obecnie projektant jest w trakcie nanoszenia zmian w projekcie.

Inf. i foto: UMK

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka