niedziela, 27 grudnia 2020 15:40

Premier Morawiecki: Godziny policyjnej w Sylwestra nie będzie!

Autor Marzena Gitler
Premier Morawiecki: Godziny policyjnej w Sylwestra nie będzie!

Dziś w Warszawie odbyła się poświęcona szczepieniom konferencja prasowa, w której wziął udział premier Mateusz Morawiecki, który poinformował co z Sylwestrem, w który zgodnie z rządowym rozporządzeniam obowiązywać miał zakaz pzremieszczania się od godz. 19 31 grudnia do godz. 6, 1 stycznia.

Premier oświadczył, że nie będzie obostrzeń określonych powszechnie jako godzina policyjna. Dlaczego?

- Aby godzina policyjna mogła być zastosowana musielibyśmy - za decyzją pana prezydenta - wdrożyć stan wyjątkowy. Uważamy, że dziś nie jest to niezbędne, gdyż ustawa o stanie zagrożenia epidemicznego daje nam niemal wszystkie potrzebne instrumenty, poza m.in. godzinę policyjną - stwierdził Mateusz Morawiecki. Zaapelował tylko by w Sylwestra nie bawić się w dużym gronie, ale spędzić go kameralnie. Nie zmieniła się więc decyzja o zamknięciu gastronomii i hoteli

- Tylko różne grupy zawodowe, które potrzebują korzystać z bazy hotelowej będą mogły z nich korzystać - oświadczył. Dla ogromnej większości ludności apelujemy o pozostanie w domu - podkreślił premier i dodał - Bardzo gorąco apelujemy o nieprzemieszczanie się, nieużywanie fajerwerków, żeby ten Sylwester minął spokojnie. Wiem, że to nie jest to, czego oczekiwaliśmy po Sylwestrze kilka miesięcy temu, ale w tym roku tak powinno być.

Przypominamy, że zastrzeżenia co do konstytucyjności zakazu przemieszczania się zgłaszało wielu ekspertów w dziedzinie prawa, w tym Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar. Wątpliwości wyraził też w rozmowie z nami Paweł Sobota z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich, który stwierdził również, że najważniejsza jednak powinna być ochrona naszego zdrowia.

Czy możemy wyjść z nocy w Sylwestra? Sprawdzamy!
Co grozi nam, gdy w Sylwestra nie zastosujemy się do rządowego zakazu wychodzenia z domu od godz. 19 do 6 rano? Zapytaliśmy Pawła Sobotę z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.
Polska

Polska - najnowsze informacje