niedziela, 27 grudnia 2020 16:11

Będzie więcej zakażeń. Czy to przekona do szczepień?

Autor Marzena Gitler
Będzie więcej zakażeń. Czy to przekona do szczepień?

- Za 2-3 tygodnie może wzrosnąć liczba zakażeń - zapowiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji, ktora poświęcona była Narodowemu Programowi Szczepień. Wzięli w niej również udział minister zdrowia Adam Niedzielski i szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michał Dworczyk.

Koniec epidemii czy wzrost zakażeń?

Premier jako powód wzrostu zakażeń podał wzmożone spotkania w okresie świątecznym. Warto jednak zauważyć, że wzrost może nastąpić jeszcze w tym tygodniu, bo skumulują się zakażenia i zgony z okresu świątecznego, w którym mniej osób korzystło z testów i wizyt u lekarzy.

Zdaniem Mateusza Morawieckiego jednak można mieć nadzieję, na koniec epidemii. - 4 marca zarejestrowaliśmy w Polsce pierwszy przypadek koronawirusa i dzisiaj po 300 dniach możemy zacząć myśleć o powrocie do normalności. On może się zdarzyć dzięki szczepionce - powiedział. Przypomniał, że wczoraj rano trafiła do Polski pierwsza partia 10 tys. dawek szczepionki, a do końca roku trafi jeszcze kolejne 300 000 dawek. Zachęcił też do dołączenia do Narodowego Programu Szczepień, który jest "podstawowym instrumentem powrotu do normalności".

Kiedy zaszczepi się premier Morawiecki?

- Tempo dostaw szczepionek będzie rosło z tygodnia na tydzień. 15 stycznia ruszą zapisy na szczepienia i ja wtedy zamierzam się zapisać na szczepienie zgodnie z harmonogramem. To największa operacja logistyczna od dziesięcioleci - mówił premier. - Nie trzeba też przekonywać, że szczepionka to nasza ogromna szansa, która pozwoli wyzwolić się z epidemii. Całe zespoły najlepszych naukowców pracowały nad tą szczepionką. Wierzę w naukę, wierzę w medycynę, która dała nam te szczepionki. Trzeba niestety przewidywać, że za 2-3 tygodnie może wzrosnąć liczba zakażen po wzmożonych spotkaniach świątecznych. Pamiętajmy, że wirus działa z opóźnionym zapłonem - dodał. - Jest niezwykle ważne, żeby pamiętać, że skuteczność zależy od tego, ile osób się zaszczepi. Chcę też zapewnić, że szczepionek wystarczy dla wszystkich i chcemy zachęcać do zgłaszania się jak największej części populacji.

Jak przekonać do szczepień?

-Jesteśmy po tej wielkiej  próbie, jaką było przyjęcie pierwszego transportu - powiedział Michał Dworczyk. - Teraz czeka nas długi logistyczny proces, ponieważ do końca tego roku dotrze kolejne 300 tys. dawek szczepionek. Potem takie transporty będą co tydzień.

Pierwsza partia szczepionek została już rozdysponowana i szczepienia rozpoczęły się we wszystkich województwach. Jeszcze w tym roku dotrze do Polski dostawa kolejnych 300 tys. dawek szczepionki. Kolejny trasport szczepionki przyleci na pokładzie samolotu, a następnie zostanie przejęty przez Agencję Rezerw Materiałowych i przekazany przez hurtownie farmaceutyczne do szpitali węzłowych. W kolejnych tygodniach będzie wyglądało to tak samo.

-Po zakończeniu szczepień grupy "0" rozpoczniemy już szczepienia w łącznie ponad 9000 zespołów w każdej gminie - dodał Dworczyk. Zapowiedział też akcję informacyjną, które ma przekonać Polaków do szczepienia się. - Każdego dnia będą dochodzić nowe elementy, które będą miały zasadnicze zadanie - dotrzeć z rzetelną informacją dotyczącą szczepionki do wszystkich Polaków.

Kto może zaszczepić się w grupie "0"?

- Przez ostatnie miesiące koronawirus wyznaczał tempo naszego życia. Możemy to zmienić - powiedział Adam Niedzielski. - Dostawa szczepionek daje nam możliwość odwrócenia sytuacji. Najważniejsze w tej chwili jest szczepienie grupy 0. Do 28 grudnia trwają zapisy.

Kto może się zaszczepić? - To szczepienie dotyczy szerokiej grupy. To nie tylko medycy - mówił minister zdrowia. - Chcemy, żeby ta grupa 0 objęła również inne zawody związane z leczeniem - farmaceutów, diagnostów, personel administracyjny, aby cała ta grupa była zaszczepiona w pierwszej kolejności. Dajecie Państwo poprzez szczepienia przykład, który będzie oddziaływał na resztę społeczeństwa i mam nadzieję, że wyznaczy szybkie tempo rozstawania się z koronawirusem - zaapelował.

zobacz też:

Premier Morawiecki: Godziny policyjnej w Sylwestra nie będzie!
Dziś w Warszawie odbyła się poświęcona szczepieniom konferencja prasowa, w której wziął udział premier Mateusz Morawiecki, który poinformował co z Sylwestrem, w który zgodnie z rządowym rozporządzeniam obowiązywać miał zakaz pzremieszczania się od godz. 19 31 grudnia do godz. 6, 1 stycznia.
Polska

Polska - najnowsze informacje