czwartek, 19 sierpnia 2021 13:18

Premier Morawiecki mówił na Podhalu: "Pandemia nie wpłynęła negatywnie na fundusze samorządów"

Autor Edyta Sowa
Premier Morawiecki mówił na Podhalu: "Pandemia nie wpłynęła negatywnie na fundusze samorządów"


Realizacja inwestycji jest możliwa dzięki rządowym dofinansowaniom – w tym w ramach Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. – Inwestujemy w sport i kulturę, infrastrukturę drogową, ale także wielkie inwestycje wodno-kanalizacyjne. Jest to kompleksowy program inwestycji dla Polski lokalnej – mówił premier na Dolnym Śląsku


W środę 18 sierpnia premier Mateusz Morawieckie odwiedził województwo dolnośląskie, gdzie mówił o przedsięwzięciach, które udało się już zrealizować i tych które wciąż powstają, udał się też do Małopolski, odwiedził tam Skrzypne i Murzasichle, gdzie wybudowano szkołę dla ok. 350 uczniów


Dzięki środkom z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych, szkoła w Skrzypnem została przebudowana. Mieszkańcy zyskali przedszkole, do którego docelowo będzie mogło uczęszczać ok. 50 dzieci. Na ten cel z budżetu państwa zostało przeznaczone ponad 500 tys. zł. W budynku powstały m.in. sale lekcyjne, szatnia, kuchnia z pełnym zapleczem oraz toaleta. To nie jedyna duża inwestycja, na której skorzystają dzieci i młodzież. W 2018 r. została zakończona budowa sali gimnastycznej oraz wielofunkcyjnego boiska przy szkole.

W Murzasichlu w gminie Poronin uczniowie zyskają nowe miejsce do nauki. Nowy obiekt ma powstać w miejscu obecnej szkoły, która pamięta jeszcze czasy austriackie. Na ten cel samorząd przeznaczył 7 mln zł ze środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Jesteśmy dumni z tego, że nowoczesna, energooszczędna szkoła tutaj będzie powstawać i służyć tym mieszkańcom, wspaniałej polskiej krainy, kolejne dziesiątki lat – na zakończenie dodał premier Morawiecki.

Mimo pandemii

Premier podkreślił, że mimo okresu pandemii ostatnie lata przyniosły wzrost dochodu o 40 proc. i wynosiły 1,3 bln zł w porównaniu do lat 2011 - 2015, podobnie jak wsparcie inwestycyjne które wzrosło o 43 proc.

Pandemia nie wpłynęła negatywnie na fundusze samorządów. Jednostki Samorządów Terytorialnych zrealizowały dochody planowane sprzed pandemii, a rok 2020 udało się zamknąć nadwyżką budżetową w wysokości 5,7 mld zł – podkreślił premier Mateusz Morawiecki.

Premier mówił również o Polskim Ładzie czyli kolejnej rządowej inicjatywie dzięki której mieszkańcy zyskają wiele potrzebnych inwestycji, samorządy będą miały o 8 mld zł więcej niż planowały. Program zakłada dotacje na inwestycje dla gmin i powiatów i składa się z trzech filarów:

  • stabilizacji dochodów bieżących,
  • długofalowej stabilizacji dochodów,
  • rozwoju i subwencji inwestycyjnych

źródło: gov.pl


Podhale

Podhale - najnowsze informacje