czwartek, 29 lipca 2021 11:32

Premier Morawiecki z wizytą na Sądecczyźnie: „Jesteśmy gotowi natychmiast budować Sądeczankę”

Autor Aleksandra Tokarz
Premier Morawiecki z wizytą na Sądecczyźnie: „Jesteśmy gotowi natychmiast budować Sądeczankę”

Premier Mateusz Morawiecki odwiedził dziś Sądecczyznę. Pojawił się między innymi na placu budowy nowego mostu w Kurowie. Jak mówił, jest to niezwykle ważna dla Sądeczan inwestycja, która "tworzy nowe perspektywy". Premier odniósł się też do budowy Sądeczanki - drogi ekspresowej S75, która miałaby połączyć Nowy Sącz i Brzesko. Jak powiedział, byłaby to "droga ogromnej szansy wyrwania się z mielizny średniego rozwoju i pułapki średniego dochodu".

- Ta piękna konstrukcja, z dawna oczekiwana, nie tylko łączy dwa brzegi Dunajca, ale jest też bardzo ważnym połączeniem gospodarczym, turystycznym, komunikacyjnym, które jest bardzo tutaj wyczekiwane - mówił premier Morawiecki, wizytując budowę mostu w Kurowie. - Dla nas, patrząc w perspektywy wdrażania projektów inwestycyjnych Polskiego Ładu, to jednocześnie most, który tworzy nowe perspektywy. To właśnie dzięki takim inwestycjom – wyjątkowym, bo takich mostów jest w Polsce niewiele – gwarantujemy zwiększone możliwości dla przedsiębiorców, zwiększone możliwości gospodarcze dla całego regionu.

Most w Kurowie ma ponad 600 metrów długości i 17 m szerokości. Zaprojektowany został jako obiekt typu extradosed. - Jest zachowana rezerwa na przyszły rozwój, po to, żeby kiedy powstanie Sądeczanka, kiedy powstanie droga dwupasmowa w każdym kierunku, ten most mógł służyć mieszkańcom i przedsiębiorcom - mówił Morawiecki. GDDKiA planuje puszczenie ruchu po nowym moście za kilka miesięcy, w październiku 2021 r. Pozostałe prace będą ukończone w kwietniu 2022 r.

- Powstaną tu rozwiązania komunikacyjne, które zwiększą szanse rozwojowe całej Sądecczyzny. Żeby tak się stało potrzebujemy drogi ekspresowej, drogi S75, o którą już od dawna zabiegają parlamentarzyści PiS. Dyskutujemy o przebiegu Sądeczanki od dawna. Są dzisiaj protesty społeczne, które uniemożliwiają budowę tej drogi. A podkreślić trzeba, że jest ona niezwykle potrzebna - mówił premier. Jak dodał, w 2017 roku rząd zagwarantował dofinansowanie do budowy tej drogi w wysokości 1 miliarda 800 milionów złotych. - Ta kwota niech świadczy o naszych intencjach do szybkiej realizacji tej drogi. Dwa lata później podnieśliśmy tę kwotę. Dziś w Programie Budowy Dróg Krajowych na Sądeczankę, na DK 75 przeznaczonych jest ponad 3 miliardy złotych - tłumaczył premier.

Zaapelował także do samorządowców, aby jak najszybciej wybrali ostateczny przebieg trasy. - Ta droga jest dla Nowego Sącza i Sądecczyzny drogą ogromnej szansy, drogą wyrwania się z tej mielizny średniego rozwoju, pułapki średniego dochodu, w którą Polska wpadła 10, 20 lat temu, której właśnie dzisiaj, dzięki Polskiemu Ładowi, wyrywamy się na naszych oczach - mówił.

Jak podsumował, rząd chce, by "wyjście w kierunku dostatniego życia było równomierne dla wszystkich, także dla mieszkańców południowej Małopolski i dla mieszkańców Sądecczyzny". Nowa droga, nowy most i nowy wiadukt mają być nową szansą i nowym rozdziałem w historii regionów, które dotąd były odcięte od możliwości przyciągania wielkich inwestycji krajowych i zagranicznych, które "tworzą nowe miejsca pracy, a dzięki nim rosną wynagrodzenia". - Czekamy aż samorządowcy porozumieją się. Jesteśmy gotowi natychmiast budować tę drogę - zakończył premier Morawiecki.

fot. Twitter/Kancelaria Premiera

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje