czwartek, 29 października 2020 13:06

Premier: Musimy zdusić tę drugą falę, która zaskoczyła swoją wielkością i siłą

Autor Wiktoria Mitura
Premier: Musimy zdusić tę drugą falę, która zaskoczyła swoją wielkością i siłą

Musimy ograniczać dzisiaj ten potencjał do zakażenia, jakim są kontakty społeczne. Przestrzegajmy tych zasad, żeby nadzieja wróciła do gospodarki w Polsce i Europie i musimy zdusić tę drugą falę, która zaskoczyła swoją wielkością i siłą - słowa premiera podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Dzisiejsza konferencja prasowa różniła się od tych, które organizowane były wcześniej, w każdy czwartek tygodnia. Nie było na niej informacji o nowych obostrzeniach. Konferencja poświęcona została otwarciu pierwszego szpitala tymczasowego na stadionie narodowym w Warszawie. Poruszano również kwestię bazy łóżek.

Żeby jak najlepiej przygotować się na pandemię, cały czas dostosowujemy nasz system zdrowia do tego wielkiego wyzwania. Dzisiaj mamy dostępne już 23 tys. łóżek, zajętych 14 tys. Cały czas przybywa pacjentów w całej Polsce – mówił premier Morawiecki.

Premier wydał dyspozycje wojewodom, aby zaczęli powiększać bazę łóżek dla pacjentów covidowych.

Wydałem dzisiaj dyspozycje wszystkim wojewodom, żeby dostosowywali bazę łóżek do kolejnego wzrostu zakażeń - to oznacza, że pod koniec przyszłego tygodnia powinniśmy mieć 31/32 tys. dostępnych łóżek – podkreślał premier.

Na konferencji poruszono sprawę poszerzenia ilości izolatoriów. Minister zdrowia poinformował, że razem z wojewodami i MSWiA planują „powiększyć bazę izolatoriów z 4 do 10 tysięcy”.  Głównym celem tego procesu jest przeniesienie pacjentów z koronawirusem ze szpitali do izolatoriów (oczywiście to zależy od stanu zdrowia chorego). To, ma pozwolić na zwiększenie łóżek w placówkach szpitalnych, dla pacjentów, u których opieka lekarska jest niezbędna.

Co z cmentarzami?

Podczas konferencji padło oczywiście i takie pytanie. Morawiecki odpowiedział, że prowadzone będą w tej sprawie jeszcze konsultacje. Decyzje dotyczące cmentarzy będą zapadać jutro. Jutro też mają zapaść decyzje dotyczące m.in. prac biurowych.

Jutro razem z panem ministrem zdrowia Adamem Niedzielskim przedstawimy informacje dotyczące zarówno Dnia Wszystkich Świętych, ale także kwestie dotyczące pracy biurowej i kilka innych tematów, które chcemy uregulować, żeby zmniejszyć prawdopodobieństwo zakażeń - podkreślił Morawiecki.

Problemy z ilością łóżek ma każde województwo. W jaki więc sposób wojewodowie mają powiększyć ich ilość? O tym, na pewno dowiemy się w ciągu najbliższych dni.

foto: Kancelaria Premiera/Twitter

Małopolska - najnowsze informacje