środa, 11 maja 2022 10:10

Proekologiczna akcja andrychowskich wodniaków [ZDJĘCIA]

Autor Katarzyna Jamróz
Proekologiczna akcja andrychowskich wodniaków [ZDJĘCIA]

W sobotę (7 maja) odbył się finał akcji zainicjowanej przez 5 Wodną Drużynę Starszoharcerską „Baksztag” z hufca ZHP Andrychów oraz zarząd Rodzinnych Ogródków Działkowych Pańska Góra.  

Tym razem miała ona na celu pomoc pszczołom. Podczas trwania całej akcji harcerze zgłębiali swoją wiedzę na temat roli pszczół w ekosystemie, aby                     później moc przekazać ją swoim młodszym kolegom i koleżankom z 4 Wodnej Gromady Zuchowej „Odkrywcy Bergamutów”.

Proekologiczna akcja andrychowskich wodniaków [ZDJĘCIA] / Fot.: ZHP

W sobotni poranek pogoda zachowywała się tak, jakby nie mogła się zdecydować czy zachęcić do spacerów czy też odwrotnie. Wiosenne słońce co jakiś czas zasłaniały chmury z których raz po raz padał ciepły wiosenny deszcz. Harcerze 2 Andrychowskiego Szczepu Drużyn Wodnych nie mieli jednak żadnych dylematów, gdyż na ten dzień zaplanowali finał trwającej od kilku tygodni akcji pt. “Wodniacy działają – pszczoły wspierają”.

Proekologiczna akcja andrychowskich wodniaków [ZDJĘCIA] / Fot.: ZHP

Po wykonaniu pierwszych zadań harcerze wszystkich grup metodycznych udali się z wizytą do działkowców z Rodzinnych Ogródków Działkowych Pańska Góra by wraz z prezesem Jackiem Sabudą rozdawać domki dla owadów, nasiona oraz sadzonki roślin miododajnych, a także zasadzić kilkanaście drzew i krzewów. W trakcie spaceru udało się również odwiedzić znajdującą się na jednej z działek pasiekę i dowiedzieć się kilku ciekawostek, które ciężko byłoby znaleźć w internecie.

Harcerze przeprowadzili również obserwację kilkudziesięciu budek lęgowych, które powiesili w lutym i z satysfakcją odnotowali, że większość z nich jest zasiedlona. To kolejny już przykład doskonałej współpracy harcerzy z działkowcami oraz z firmami i lokalnym przedsiębiorcami, którzy przekazali materiały do tej akcji. Ulotki, plakaty oraz gry edukacyjne przekazała firma Kujawski, domki dla owadów oraz nasiona firma Leroy-Merlin, sadzonki bylin, drzew i krzewów firma Stus, firma Tomasz Łysoń nasiona i domki dla owadów.

Inf./Fot.: ZHP
               

Wadowice

Wadowice - najnowsze informacje