– Dzień Kobiet jest świetną okazją do rozmowy o sytuacji kobiet – mówi Ewelina Pytel, pełnomocniczka Prezydenta Krakowa do spraw równości. – Na jakim etapie jesteśmy, jeśli chodzi o prawa kobiet, o nierównościach w zarobkach, o możliwościach powrotu do pracy po urodzeniu dziecka, o wyborze między macierzyństwem a karierą zawodową? – wylicza.
Gościnią podcastu "Ósma za siedem" jest Ewelina Pytel, pełnomocniczka Prezydenta Krakowa do spraw równości, która czuwa nad polityką równościową i przestrzeganiem praw mniejszości w Krakowie. Wcześniej przez wiele lat była związana z małopolskim oddziałem Komitetu Obrony Demokracji i, jako przewodnicząca, organizowała m.in. manifestacje w obronie wolności mediów, czy przeciwko atakowi Rosji na Ukrainę. – W całej Polsce mamy problem ze wzrostem znaczenia partii prawicowych i konserwatywnych, które jawnie mówią, że tolerancja jest czymś złym, że trzeba ujednolicić społeczeństwo, zakazać wielu rzeczy, a jednocześnie nazywają się wolnościowcami – zauważa.
Pytamy o wciąż niezrealizowane obietnice dostępności aborcji, które obecny rząd miał zrealizować jako swój priorytet. – Czuję się rozczarowana i w pełni rozumiem rozczarowanie wielu kobiet, choć nie miałam wielkich złudzeń już przed wyborami. Pamiętajmy, że te wybory wygrało niejednolite środowisko, lecz kilka partii, w tym partie konserwatywne, takie jak PSL – jest to bardzo frustrująca sytuacja i bardzo się boję, że wiele dziewczyn się zniechęci. Choć zniechęcenie do niczego nie prowadzi. Trzeba po prostu walczyć dalej – zachęca aktywistka.
Czy będzie świętować Dzień Kobiet? Czy to święto jest nadal potrzebne? Czy nie wpisuje kobiet w rolę tych, które oczekują tego, aby być adorowane? – Dzień Kobiet – święto, zresztą międzynarodowe – jest świetną okazją do rozmowy o sytuacji kobiet. Chciałabym też, aby przy okazji święta mężczyzn rozmawiano również o ich sytuacji. To dobry moment na dyskusję o tym, na jakim etapie jesteśmy, jeśli chodzi o prawa kobiet, o nierównościach w zarobkach, o możliwościach powrotu do pracy po urodzeniu dziecka, o wyborze między macierzyństwem a karierą zawodową? Jest mnóstwo tematów, o których można przy tej okazji dyskutować – mówi w podcaście.
Poruszamy też wyjątkową rolę krakowianek w drodze do emancypacji, program obchodów Miesiąca Krakowianek i możliwość zgłoszenia wybitnych kobiet do Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej.
- Zobacz też:

„Ósma za siedem” to nowy podcast redakcji Głos24. Rozmawiamy w nim o gorących tematach, którymi żyje Małopolska. Premierowy odcinek ukazuje się o 7.53 w każdy wtorek i czwartek na kanale Głos24 na YouYube i Spotify. Tam też można zobaczyć wcześniejsze rozmowy o Strefie Czystego Transportu w Krakowie i absurdach krakowskiej komunikacji.
- Zobacz też:
