niedziela, 9 marca 2025 17:23, aktualizacja 16 dni temu

"Ósma za siedem". "Trzeba po prostu walczyć dalej" – Ewelina Pytel o sytuacji kobiet w Polsce

Autor Marzena Gitler
"Ósma za siedem". "Trzeba po prostu walczyć dalej" – Ewelina Pytel o sytuacji kobiet w Polsce

– Dzień Kobiet jest świetną okazją do rozmowy o sytuacji kobiet – mówi Ewelina Pytel, pełnomocniczka Prezydenta Krakowa do spraw równości. – Na jakim etapie jesteśmy, jeśli chodzi o prawa kobiet, o nierównościach w zarobkach, o możliwościach powrotu do pracy po urodzeniu dziecka, o wyborze między macierzyństwem a karierą zawodową? – wylicza.

Gościnią podcastu "Ósma za siedem" jest Ewelina Pytel, pełnomocniczka Prezydenta Krakowa do spraw równości, która czuwa nad polityką równościową i przestrzeganiem praw mniejszości w Krakowie. Wcześniej przez wiele lat była związana z małopolskim oddziałem Komitetu Obrony Demokracji i, jako przewodnicząca, organizowała m.in. manifestacje w obronie wolności mediów, czy przeciwko atakowi Rosji na Ukrainę. – W całej Polsce mamy problem ze wzrostem znaczenia partii prawicowych i konserwatywnych, które jawnie mówią, że tolerancja jest czymś złym, że trzeba ujednolicić społeczeństwo, zakazać wielu rzeczy, a jednocześnie nazywają się wolnościowcami – zauważa.

Pytamy o wciąż niezrealizowane obietnice dostępności aborcji, które obecny rząd miał zrealizować jako swój priorytet. – Czuję się rozczarowana i w pełni rozumiem rozczarowanie wielu kobiet, choć nie miałam wielkich złudzeń już przed wyborami. Pamiętajmy, że te wybory wygrało niejednolite środowisko, lecz kilka partii, w tym partie konserwatywne, takie jak PSL – jest to bardzo frustrująca sytuacja i bardzo się boję, że wiele dziewczyn się zniechęci. Choć zniechęcenie do niczego nie prowadzi. Trzeba po prostu walczyć dalej – zachęca aktywistka.

Czy będzie świętować Dzień Kobiet? Czy to święto jest nadal potrzebne? Czy nie wpisuje kobiet w rolę tych, które oczekują tego, aby być adorowane? – Dzień Kobiet – święto, zresztą międzynarodowe – jest świetną okazją do rozmowy o sytuacji kobiet. Chciałabym też, aby przy okazji święta mężczyzn rozmawiano również o ich sytuacji. To dobry moment na dyskusję o tym, na jakim etapie jesteśmy, jeśli chodzi o prawa kobiet, o nierównościach w zarobkach, o możliwościach powrotu do pracy po urodzeniu dziecka, o wyborze między macierzyństwem a karierą zawodową? Jest mnóstwo tematów, o których można przy tej okazji dyskutować – mówi w podcaście.

Poruszamy też wyjątkową rolę krakowianek w drodze do emancypacji, program obchodów Miesiąca Krakowianek i możliwość zgłoszenia wybitnych kobiet do Nagrody im. Kazimiery Bujwidowej.  

  • Zobacz też:
“Siłaczki” - to one walczyły o prawa kobiet. Wkrótce koniec wystawy
Dzień Kobiet, poznając historie niezwykłych krakowianek, które wpłynęły na kształt Krakowa. Wystawa „Siłaczki” czeka na Ciebie tylko do 16 marca!

„Ósma za siedem” to nowy podcast redakcji Głos24. Rozmawiamy w nim o gorących tematach, którymi żyje Małopolska. Premierowy odcinek ukazuje się o 7.53 w każdy wtorek i czwartek na kanale Głos24 na YouYube i Spotify. Tam też można zobaczyć wcześniejsze rozmowy o Strefie Czystego Transportu w Krakowie i absurdach krakowskiej komunikacji.‌

  • Zobacz też:
Ósma za siedem. Natalia Nazim: BO to dla mnie forma uzależnienia
Co to jest Budżet Obywatelski, z jakim problemami mierzą się pomysłodawcy - o tym w naszej rozmowie z autorką wielu projektów w Krakowie Natalią Nazim.

Ósma za siedem - najnowsze informacje

Rozrywka