czwartek, 1 grudnia 2022 09:16

Profilaktyczna kolonoskopia dla powiatu proszowickiego – ze znieczuleniem, bezpłatnie i bezpiecznie!

Autor Artykuł sponsorowany
Profilaktyczna kolonoskopia dla powiatu proszowickiego – ze znieczuleniem, bezpłatnie i bezpiecznie!

Mieszkańcy powiatu proszowickiego jeszcze do października przyszłego, 2023 roku mogą zapisać się na bezpłatne badanie kolonoskopowe w znieczuleniu wykonywane w krakowskim Centrum Medycznym iMed24. Badanie, znieczulenie, dedykowany opiekun oraz koszty dojazdu refundowane są w ramach projektu „Kolonoskopia-zrób to dla siebie!” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Kto może zapisać się na badanie?

Z bezpłatnej kolonoskopii w znieczuleniu może skorzystać każdy, kto mieszka, pracuje lub uczy się na terenie powiatu proszowickiego i spełnia poniższe warunki:

·         jest w wieku 50-65 lat
·         jest w wieku 40-49 lat, a u któregoś z krewnych 1 stopnia (rodzice, dzieci, rodzeństwo) wykryto już raka jelita grubego
·         jest w wieku 25-49 lat, a u któregoś z krewnych występuje zespół Lyncha
·         jest w wieku 20-49 lat, a w rodzinie występuje zespół polipowatości rodzinnej gruczolakowatej (FAP)

Na czym polega badanie kolonoskopowei jakie dolegliwości powinny Cię szczególnie zaniepokoić?

Jak zapisać się na badanie?

Na darmową kolonoskopię można zapisać się na kilka sposobów:

·         telefonicznie: 12 376 31 37
·         mailowo: kolonoskopia@imed24.pl
·         stacjonarnie: Centrum Medyczne iMed24, ul. Życzkowskiego 29, 31-864 Kraków

Dlaczego projekt dedykowany jest właśnie mieszkańcom powiatu proszowickiego?

Projekt „Kolonoskopia-zrób to dla siebie!” stanowi odpowiedź na dostrzeżone problemy związane z niedostateczną wiedzą społeczną na temat nowotworów jelita grubego, który na tych terenach wykrywany jest zbyt późno. Nieświadomość ta przekłada się na bardzo niski odsetek wykonywanych badań endoskopowych przez mieszkańców tego regionu.

Rys. 1: Przykład profilu osoby, która ze względu na wiek oraz płeć wraz z czynnikami zwiększającymi ryzyko wystąpienia nowotworu kwalifikuje się do profilaktycznego badania kolonoskopowego. Pozostałymi czynnikami zwiększającymi występowanie raka jelita grubego poza wiekiem, płcią i obciążeniami genetycznymi są także: otyłość, spożywanie alkoholu, nieodpowiednia dieta, brak ruchu, choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenia jelita grubego.

Dlaczego wykonanie tego badania jest tak istotne, szczególnie po 50 roku życia?

Ryzyko rozwoju nowotworu jelita grubego wzrasta wraz z wiekiem. Specjaliści zgodnie twierdzą, że znaczącą cezurą jest tutaj 50 rok życia – każda osoba, która osiąga ten wiek, powinna poddać się badaniu kolonoskopowemu. Zaleca się wykonywać to badanie regularnie, raz na 10 lat, w przypadku niewystępowania żadnych niepokojących objawów.

Rak jelita grubego jest nowotworem niezwykle podstępnym, w trakcie początkowych stadiów rozwoju raczej nie daje o sobie znać, a jeżeli już, to jego objawy przypominają dolegliwości związane z zaburzeniami funkcjonowania układu pokarmowego i dlatego bywają często ignorowane. Stąd ogromny odsetek późnego wykrywania i wysokiej umieralności na raka jelita grubego.

Rys. 2: Przykład profilu osoby, która ze względu na czynnik obciążający genetycznie kwalifikuje się do profilaktycznego badania kolonoskopowego

Czy do badania trzeba się jakoś szczególnie przygotowywać?

Tak, przygotowanie do kolonoskopii nie jest skomplikowane, ale trwa kilka dni. Polega na oczyszczeniu jelit, tak by lekarz w trakcie badania mógł dokładnie obejrzeć ściany jelita grubego i ocenić ich stan.

Wszystkie szczegółowe informacje na temat przygotowania do badania znajdziesz w pliku pdf, który możesz pobrać ze strony projektu: https://imed24.pl/kolonoskopia-zrob-to-dla-siebie/.

Projekt ma charakter profilaktyczny, dlatego z badania mogą skorzystać jedynie osoby, które nie mają objawów klinicznych wskazujących na podejrzenie raka jelita grubego, a więc nie zaobserwowały u siebie jeszcze żadnych niepokojących objawów świadczących o rozwijającym się nowotworze. Do badania nie mogą zgłaszać się osoby, które miały wykonywaną kolonoskopię w przeciągu ostatnich 10 lat.

Rys. 3: Przykład profilu osoby, która ze względu wiek, płeć oraz niepokojące objawy kwalifikuje się do profilaktycznego badania kolonoskopowego. Objawami, które również powinny niepokoić i skłaniać do wykonania kolonoskopii są: uporczywe biegunki, przewlekłe skurcze brzucha, nudności, ołówkowate stolce, uczucie niepełnego wypróżnienia, nagła utrata masy ciała, zmiana rytmu wypróżnień

Szczegółowe informacje o projekcie i badaniu znajdą Państwo na stronie: https://imed24.pl/kolonoskopia-zrob-to-dla-siebie/oraz pod numerem telefonu: 12 376 31 37

Projekt „Kolonoskopia – zrób to  dla siebie!” jest realizowany w ramach Regionalnego Programu  Operacyjnego Województwa Małopolskiego 2014-2020 współfinansowanego ze  środków Europejskiego Funduszu Społecznego

Proszowice - najnowsze informacje

Rozrywka