środa, 27 grudnia 2023 13:00

Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie Barbary Nowak. W tle mieszkanie w Nowej Hucie

Autor Patryk Trzaska
Prokuratura wszczęła postępowanie w sprawie Barbary Nowak. W tle mieszkanie w Nowej Hucie

Jeszcze niedawno zasiadała w fotelu Małopolskiej Kurator Oświaty, teraz musi mierzyć się z prokuratorskim śledztwem. Prokuratura prowadzi postępowanie wobec Barbary Nowak w kierunku możliwości popełnienia przestępstwa z art. 231 § 1, czyli nadużycia władzy.

Barbara Nowak przez ostatnie lata była na ustach całej Polski. Małopolska Kurator Oświaty zdobyła popularność swoimi kontrowersyjnymi wypowiedziami m.in. na temat osób LGBT+, czy zmian klimatycznych. Przez środowisko uczniowskie była krytykowana za język, który miał wykluczać i dzielić. – To jest działanie, mające na celu podzielenie społeczności uczniowskich. To nie są pierwsze działania tego typu Małopolskiej Kuratorki Oświaty. Niestety, wiele osób może na tym ucierpieć. Pamiętajmy, że takie słowa nie trafiają w eter. Słowa wypowiedziane w przestrzeni publicznej mogą trafić i często trafiają do młodych osób, które z tymi słowami mogą zostać na lata. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że tego typu słowa padają z instytucji, która powinna inicjatywy, takie jak "Tęczowe Piątki" wspierać – mówił przy okazji "Tęczowego Piątku" Dominik Kuc – działacz na rzecz edukacji, zdrowia psychicznego i równości, a także członek fundacji Growspace.

Nowak pożegnała się ze stanowiskiem 15 grudnia 2023, kiedy decyzję w tej sprawie podjęła nowa Ministra Edukacji – Barbara Nowacka. – Pani Barbara Nowak zajmowała się absolutnie nie tym, czym powinna zajmować się kurator oświaty – przekazała ministra, podczas konferencji prasowej, która w piątek (15 grudnia) odbyła się w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim. – Powołaliśmy osobę, która na czas przejściowy będzie pełniła obowiązki kurator – dodała. Sama zainteresowana w swoim pożegnaniu nie kryła żalu, za sposób, w jaki podziękowano jej za dotychczasową pracę.

Teraz jednak Barbara Nowak może mieć poważniejsze problemy na głowie. Prokuratura Rejonowa w Krakowie wszczęła postępowanie  o możliwości popełnienia przestępstwa z art. 231 § 1, czyli nadużycia władzy.

Jednak o co właściwie chodzi w tej sytuacji? Była już Małopolska Kurator Oświaty wraz z mężem, zamieszkiwała w lokalu znajdującym się w budynku XII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. Taki stan rzeczy utrzymywał się do 2017 roku, kiedy małżeństwo wystąpiło o zmianę adresu. Jak podawała wtedy Interia, Barbara Nowak chciała powiększyć w ten sposób placówkę oświatową, kosztem dyrektorskiego mieszkania.

Barbara Nowak wraz z mężem przez długi czas mieszkała w lokalu mieszczącym się w budynku XII Liceum Ogólnokształcącego w Krakowie. W 2017 roku małżeństwo wyraziło chęć zmiany adresu, a argumentem – jak podaje interia.pl – miała być chęć powiększenia szkoły kosztem dyrektorskiego mieszkania.

W takich przypadkach nauczycielom przysługuje lokal od miasta. Władze Krakowa przedstawiły Nowak kilka propozycji, jednak nie spełniały one jej standardów. Aprobatę Małopolskiej Kurator Oświaty zdobył dopiero lokal w Nowej Hucie, nieopodal Zalewu. Tą właśnie sprawę ma teraz wyjaśnić prokuratura. "Z uwagi na fakt, iż w zawiadomieniu wskazanych jest szereg okoliczności mogących świadczyć o zaistnieniu przestępstwa, w szczególności w materiałach stanowiących załączniki do zawiadomienia wskazana jest kwestia dot. lokalu mieszkalnego zajmowanego przez Małopolskiego Kuratora Oświaty, w sprawie prowadzone są czynności analityczne obszernego materiału stanowiącego zawiadomienie o przestępstwie" – czytamy w piśmie od prokuratury skierowanym do redakcji TVN24.

Przypomnijmy, za przestępstwo nadużycia władzy grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności.

Fot. Barbara Nowak (Facebook)/Mateusz Łysik (Głos24)

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka