czwartek, 17 grudnia 2020 10:30

Proszowice. Podwyżki cen za śmieci i koniec z ulgami. Rada Miasta podjęła uchwałę

Autor Wiktoria Mitura
Proszowice. Podwyżki cen za śmieci i koniec z ulgami. Rada Miasta podjęła uchwałę

Na zeszłotygodniowej Sesji Rady Miasta przyjęto nowe stawki opłat za śmieci. Co się z tym wiąże? Wyższe opłaty i koniec z ulgami. Od nowego roku tylko posiadacze kompostowników będą mogli zapłacić mniej.

Do tej pory mieszkańcy gminy Proszowice za gospodarowanie odpadami komunalnymi płacili 23 zł miesięcznie za osobę za odpady segregowane. Za odpady niesegregowane 34 zł. W tym roku obowiązuje również 25% zniżka dla dużej rodziny oraz dla osób najuboższych.

Niestety zmiany nastąpią wraz z nowym rokiem. Od 1 stycznia mieszkańcy gminy zapłacą więcej. Opłata za odpady segregowane wzrośnie do 34 złotych, a za opłaty niesegregowane aż do 68 zł.

Poza tym radni poprzez głosowanie zlikwidowali ulgi! Teraz na zniżkę będą mogli liczyć tylko posiadacze kompostowników (4 zł mniej od osoby).

Od nowego roku opłaty sieciowe będą zróżnicowane

Dla wielorodzinnych budynków mieszkalnych opłata za gospodarowanie odpadami uzależniona będzie od ilości zużytej wody.

Opłata ta stanowi iloczyn ilości zużytej wody z danej nieruchomości oraz stawki opłaty podstawowej wynoszącej 11,33 zł za 1m3 zużytej wody.

Powodem wprowadzenia takiego zróżnicowania jest ciągła rotacja mieszkańców budynków wielorodzinnych.

W budynkach jednorodzinnych opłata miesięczna od osoby wynosi:

  • 34 zł dla nieruchomości zamieszkałych przez 1-4 osób,
  • 33 zł dla nieruchomości zamieszkałych przez 5-7 osób,
  • 32 zł dla nieruchomości zamieszkałych przez ponad 7 osób.

W przypadku kompostowania odpadów w kompostowniku przydomowym opłata będzie mniejsza o przyjęte częściowe zwolnienie w wysokości 4 zł na osobę na miesiąc. Opłata ze zwolnieniem będzie wynosić miesięcznie odpowiednio:

  • 30 zł od osoby na nieruchomości zamieszkałej przez 1-4 osób,
  • 29 zł od osoby na nieruchomości zamieszkałej przez 5-7 osób,
  • 28 zł od osoby na nieruchomości zamieszkałej przez więcej niż 7 osób.

Kary za niezbieranie odpadów w sposób selektywny

Gmina Proszowice będzie nakładać kary na rodziny, które nie zbierają odpadów selektywnych. Wówczas kwota jaką nałoży będzie wynosiła dwukrotność opłaty podstawowej.

Jak gmina tłumaczy podwyższenie składek?

Zmiany w zasadach gospodarowania odpadami komunalnymi przez gminę wynikają m. in. z obowiązku dostosowania do nowelizacji ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Gmina tłumaczy, że wzrost kosztów funkcjonowania systemu wynika z czynników niezależnych od działań samorządu. Koszty te od dwóch lat uległy drastycznym podwyżkom co wynika m. in. z konieczności dostosowania funkcjonowania przedsiębiorstw i instalacji branży odpadowej do nowych przepisów (przepisy przeciwpożarowe, monitoring, zabezpieczenie roszczeń), rosnących kosztów pracy, energii, ubezpieczeń, kosztów dostosowania sprzętu. Jest również konsekwencją rosnącej co roku ilości śmieci wytwarzanych w gminie a nowe przepisy wymuszają płacenie firmie odbierającej odpady za tonę odebranych i zagospodarowanych odpadów.

Co na to mieszkańcy?

Mieszkańcy Proszowic nie boją się wyrazić swojego niezadowolenia. Na forum mieszkańców gminy na facebooku przeczytać można wiele komentarzy, które oczywiście, nie są przychylne zmianom.

Przykładowe z nich:

"Po przeczytaniu uchwały dotyczącej śmieci bardzo się wściekłam jak wiele osób. Jednego nie mogę zrozumieć w tej uchwale mianowicie co ma piernik do wiatraka czyli reasumując co mają śmieci do wody, proszę mi to wytłumaczyć ustala się stawkę opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi w wysokości 11,33zł za 1m3 zużytej wody zdanej nieruchomości. Nie mogę tego pojąć co mają śmieci do wody ? I czy to jest prawne"

"To już woła o pomstę do nieba"

"Taka stawka i do tego pewnie jeszcze będzie trzeba samemu worki na segregowane śmieci kupić....."

"To rozbój w biały dzień! Wylejcie sobie kubeł zimnej wody na swoje głowy bo inaczej doprowadzicie ludzi do protestu , bo ile można wytrzymać".

"To jest kpina! Co tu się w ogóle wyprawia?! Tyle pieniędzy za śmieci, śmiech na sali! Czasy mamy jakie mamy, dużo ludzi pracę traci a tu zamiast teraz się martwić czy będzie na chleb, trzeba się martwić czy będzie na śmieci!!"

"Skoro tym sposobem chcą zmusić wszystkich do segregacji śmieci, to może najpierw niech wstawią odpowiednią ilość kontenerów do tego potrzebnych?! Co z tego, że śmieci są segregowane,kiedy pod blokiem jeden kontener...."

"To jest po prostu okradanie ludzi. My mamy segregować, a przyjeżdżają i wrzucają wszystko razem. Nie mówiąc o tym, co zostawiają po sobie ...."

Proszowice - najnowsze informacje