środa, 28 sierpnia 2024 12:31

Przed nami Igrzyska Paraolimpijskie. Którzy z Małopolan będą nas reprezentować?

Autor Krystian Kwiecień
Przed nami Igrzyska Paraolimpijskie. Którzy z Małopolan będą nas reprezentować?

Wzorem Igrzysk Olimpijskich w Paryżu, które już się odbyły, przygotowaliśmy dla fanów sportu listę osób z regionu, które będą nas reprezentować na Igrzyskach Paraolimpijskich.

Już dzisiaj o 20:00 inauguracja, czyli ceremonia otwarcia, która miejmy nadzieję, że obędzie się bez skandali. Największe święto sportu dla osób z niepełnosprawnościami po raz pierwszy zawita do Francji. Podczas siedemnastej edycji imprezy zobaczymy łącznie 548 dyscyplin. Co ciekawe jest to dopiero czwarty najwyższy pod tym względem wynik w historii. W których zawodach będą brali udział sportowcy z Małopolski?

Zawodnicy z Krakowa

Na zbliżającej się paryskiej imprezie zobaczymy dwie panie z Krakowa. Jedną z nich, jest Anna Trener-Wierciak, która będzie nas reprezentować w skoku w dal. Pomimo iż choruje na stwardnienie rozsiane, osiąga sukcesy nie tylko w sporcie. W 2016 roku ukończyła inżynierię środowiskową na Politechnice Krakowskiej. Również w tamtym roku osiągnęła pierwsze triumfy sportowe. Między 2016, a 2018 rokiem przypada jej najlepszy okres w karierze. Na mistrzostwach Europy we włoskim mieście Grosseto zdobyła brąz. Takim sam krążek zdobyła również na Igrzyskach w Rio. Została odznaczona Brązowym Krzyżem Zasługi. Impreza w Paryżu będzie jej trzecią tego rodzaju.

Z kolei Karolina Pęk, pomimo iż wychowywała się na Podkarpaciu, to urodziła się w Krakowie. Właśnie w stolicy Małopolski do niedawna trenowała. W spełnianiu marzeń nie przeszkadza jej wrodzona wada ręki. Choć kocha piłkę nożną, to w wieku 10 lat mama namówiła ją na tenis stołowy. Okazało się to świetną decyzją. Na każdych dotychczasowych w jej karierze Igrzyskach zdobyła medal, gdzie w Rio i Tokio zgarnęła nawet po dwa krążki. Nie sposób wymienić jej wszystkie dokonania, dlatego warto dodać, że otrzymała Brązowy i Złoty Krzyż Zasługi, oraz Krzyż Zasługi Orderu Odrodzenia Polski. Przed nią piąte Igrzyska Paraolimpijskie.

Zostając w okolicy Krakowa, pochodząca z Niepołomic Monika Kukla jest inspirującym przypadkiem wszechstronnego sportowca. W karierze nie przeszkadza jej prawa noga, krótsza od lewej o 30 centymetrów. W Pekinie na zimowych Igrzyskach reprezentowała Polskę w biathlonie, a teraz w Paryżu wystąpi jako parakajakarka. To będzie zresztą pierwsza taka letnia impreza w jej karierze.

Pozostali Małopolanie

Michał Derus to tarnowski sprinter, który biega na międzynarodowych zawodach od ponad dekady. Sześciokrotnie zdobywał złoto mistrzostw Europy i dwa razy wygrywał bieg na najlepszego sprintera świata. W 2016 roku otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi, a w 2021 roku odebrał Order Odrodzenia Polski. W Rio i Tokio zajmował drugie miejsca, więc w Paryżu będzie miał nadzieję na spełnienie powiedzenia „do trzech razy sztuka”.

Opublikowany przez Michała Derusa Piątek, 17 maja 2024

Damian Ligęza pochodzi z miejscowości Siedliska, oddalonej 23 kilometry od Tarnowa. – Za głupotę odszkodowania nie dają, a ja zbyt mądry wtedy nie byłem – opisywał swój wypadek z 2006 roku. Podczas świętowania zakończenia szkoły spadł z dachu, uszkadzając kręgosłup. Od tamtej pory jest przykuty do wózka. W 2018 roku zaczął brać udział w międzynarodowych zawodach, gdzie jak dotąd najbliżej medalu był na organizowanych przez Bydgoszcz mistrzostwach Europy w 2021 w rzucie młotem. Zajął tam czwarte miejsce. W tym samym roku zgarnął brąz podczas memoriału Kamili Skolimowskiej. Będzie debiutował na Igrzyskach Paraolimpijskich

Już jutro, w dniach 1️⃣-5️⃣.0️⃣6️⃣. 2️⃣0️⃣2️⃣1️⃣ rozpocznie się największe wydarzenie sportowe w paralekkoatletyce ♿...

Opublikowany przez Damiana Ligęzę Poniedziałek, 31 maja 2021

Joanna Mazur urodziła się w Szczucinie, tuż przy granicy z województwem Świętokrzyskim. W wieku siedmiu lat zaczęła tracić wzrok, który całkowicie utraciła sześć lat później. Zdała policealne studium masażu leczniczego, po czym udało jej się znaleźć pracę w zawodzie w przychodni. Ukończyła także studia pedagogiki terapeutycznej z rehabilitacją ruchową w Łodzi. To właśnie po otrzymaniu dyplomu uczelni wyższej zaczęła treningi biegowe. Pierwszym wielkim sukcesem było złoto i brąz na mistrzostwach Europy we włoskim Grosotto. Rok później sięgnęła po trzy medale na mistrzostwach świata: złoto na 1500, srebro na 800 i brąz na 400 metrów. Również wtedy otrzymała nagrodę dla najlepszego polskiego sportowca z niepełnosprawnością podczas Gali Przeglądu Sportowego. Dotychczas zdobyła dziewięć medali na różnych międzynarodowych zawodach. Co ciekawe w 2019 roku wygrała nawet „Taniec z Gwiazdami” u boku Jana Klimenta. Po Rio de Janeiro to będą jej drugie Igrzyska.

Ostatnią reprezentantką z naszego kraju, która pochodzi z Małopolski, jest Marzena Zięba. Pochodzi z podtarnowskiej miejscowości Gromnik. Urodziła się z artrogrypozą, chorobą uniemożliwiającą swobodne ugięcie kolan i ruch stopami. Sport uprawia od ósmego roku życia. Na początku trenowała rzut oszczepem, młotem oraz dyskiem. Finalnie w wieku 15 lat przerzuciła się na podnoszenie ciężarów. Od 2008 roku możemy ją oglądać regularnie na Igrzyskach Paraolimpijskich, a od 2016 wygrywa medale. Już po imprezie w Rio otrzymała Srebrny Krzyż Zasługi, a w 2021 Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski. Na razie zdobyła srebro i brąz, więc Paryż będzie nadzieją na brakujący krążek.

MARZENA ZIĘBA Z BRĄZEM!!👏 Polka wycisnęła ciężar 140 kg w kat. +86 kg. Gratulujemy...

Opublikowany przez Polski Komitet Paralimpijski Poniedziałek, 30 sierpnia 2021

fot: Polski Komitet Paralimpijski / Instagram

Sport

Sport - najnowsze informacje

Rozrywka