środa, 2 października 2024 15:24

Przed nami wielkie zmiany. Zakończono krakowski audyt

Autor Krystian Kwiecień
Przed nami wielkie zmiany. Zakończono krakowski audyt

Nowy dyrektor szpitala Żeromskiego, nowa dyrektor MOCAK-u, likwidacja spółki Kraków 5020, oszczędzenie nawet 200 milionów złotych. To dopiero początek listy zmian, które zajdą w stolicy Małopolski.

Nowe departamenty

W ramach reformy administracyjnej Urząd Miasta Krakowa planuje utworzenie ośmiu nowych departamentów, które mają na celu zrzeszenie poszczególnych jednostek miejskich. Celem tej restrukturyzacji jest lepsza koordynacja pracy oraz bardziej efektywne zarządzanie wydatkami miasta.

Przykładem takiego nowego podmiotu będzie Departament Komunalny, który obejmie m.in. Zarząd Transportu Publicznego, Zarząd Inwestycji Miejskich oraz Zarząd Dróg Miasta Krakowa. Dzięki temu, działania różnych jednostek odpowiedzialnych za infrastrukturę miejską będą lepiej skoordynowane, co ma przynieść korzyści zarówno dla mieszkańców, jak i samego miasta.

Likwidacja i łączenie wydziałów

Oprócz utworzenia nowych departamentów restrukturyzacja obejmie także zmiany w istniejących wydziałach. Z 40 obecnie funkcjonujących jednostek, 12 zostanie połączonych lub zlikwidowanych. Przykładem jest planowane połączenie Wydziału Miejskiego Inżyniera Ruchu oraz Wydziału Gospodarki Komunalnej w nową jednostkę — Wydział Gospodarki Komunalnej i Infrastruktury. Takie działania mają na celu uproszczenie struktury zarządzania i zwiększenie efektywności w podejmowaniu decyzji.

Oszczędności rzędu 200 milionów złotych

Jednym z głównych celów reformy jest osiągnięcie znacznych oszczędności. W wyniku restrukturyzacji Kraków może zaoszczędzić nawet 200 milionów złotych. Choć oszczędności te nie będą widoczne w budżecie na nadchodzący rok, miasto liczy na stopniowe redukcje wydatków w kolejnych latach. Jest to szczególnie istotne w kontekście coraz bardziej napiętych budżetów samorządowych, które muszą stawiać czoła rosnącym kosztom utrzymania i inwestycji.

Restrukturyzacja obejmie również miejskie spółki

Zmiany organizacyjne mogą objąć nie tylko wydziały magistratu, ale także miejskie spółki. Na razie nie podano szczegółów, jednak miasto planuje kontrolę tych jednostek pod kątem efektywności ich funkcjonowania. Jedną ze spółek, która już została przewidziana do likwidacji, jest Kraków 5020 — kontrowersyjna jednostka odpowiedzialna za drugą urzędową telewizję, której działalność budziła wiele wątpliwości.

Niepewność dotycząca zwolnień

Reforma obejmuje nie tylko restrukturyzację jednostek, ale również zwolnienia pracowników. Obecnie w Urzędzie Miasta Krakowa i jego jednostkach pracuje około 30 tysięcy osób, a decyzje dotyczące zwolnień nie zostały jeszcze w pełni ogłoszone. Nie wiadomo, ile osób ostatecznie straci pracę, jednak restrukturyzacja może oznaczać zmniejszenie liczby zatrudnionych zarówno w wydziałach, jak i miejskich spółkach.

Zwolnienie Maszy Potockiej i Lecha Kucharskiego

W wyniku reformy kadrowej, ze stanowiskiem pożegna się Masza Potocka, dyrektorka krakowskiego MOCAK-u (Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie). Decyzja ta zapadła po oskarżeniach o mobbing ze strony pracowników, które zostały potwierdzone przez sąd. Prezydent Krakowa, Aleksander Miszalski, przyznał, że choć docenia doświadczenie Potockiej, to nie widzi możliwości dalszej współpracy. Z podobnych powodów stanowisko straci również Lech Kucharski, dyrektor Szpitala Żeromskiego, który również spotkał się z zarzutami od swoich podwładnych.

fot: Głos24 / Praca własna

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka