czwartek, 17 marca 2022 15:47

Przesyłka paletowa – warunki i koszty nadania

Autor Artykuł sponsorowany
Przesyłka paletowa – warunki i koszty nadania

Przewożąc duży towar najlepiej jest zdecydować się na przesyłkę paletową. Przesyłka nadawana w ten sposób podlega odrębnym warunkom. Kiedy stosuje się takie rozwiązanie i w jaki sposób zyskać dodatkowe oszczędności?

Kiedy warto zdecydować się na przesyłkę paletową?

Paleta stanowi solidną podstawę dla przewożonego ciężkiego towaru, który można na niej zabezpieczyć, zapobiegając uszkodzeniom. Z tego rozwiązania korzysta się w dwóch przypadkach:

  • podczas transportu przesyłek gabarytowych,
  • podczas transportu opakowań zbiorczych.

Ciężkie i duże przesyłki, zwłaszcza gdy mają nieregularne kształty, są niezwykle kłopotliwe w transporcie, a jednocześnie potencjalnie niebezpieczne ze względu na swoją wagę. Umieszczając taką przesyłkę na stabilnej palecie, można ją łatwo transportować przy pomocy wózka widłowego. To samo dotyczy opakowań zbiorczych – chociaż pojedynczo każda sztuka jest stosunkowo niewielka i lekka, w swojej masie są one trudne w transporcie, choćby ze względu na długość załadunku. Po umieszczeniu na palecie i zafoliowaniu można je natomiast transportować w ramach jednej przesyłki, skracając czas załadunku i rozładunku.

Jakie rodzaje palet transportują kurierzy?

Teoretycznie każda paleta, niezależnie od rozmiarów, mogłaby sprawdzić się w transporcie dużych przesyłek, ale w rzeczywistości ustandaryzowanie palet umożliwia transport za pomocą wózków, jak również ułatwia firmom kurierskim wycenę realizacji zlecenia. Większość przewoźników obsługuje palety w następujących standardach:

  • europalety o wymiarach 120 x 80 cm i wadze do 1200 kg,
  • palety przemysłowe o wymiarach 120 x 100 cm i wadze do 1200 kg,
  • palety przemysłowe o wymiarach 120 x 120 cm i wadze do 1200 kg,
  • półpalety o wymiarach 80 x 60 cm i wadze do 400 kg.

Wykorzystanie jednej z tych palet stanowi pierwszy warunek realizacji zlecenia. Niektóre firmy kurierskiepodejmują się też transportu palet niestandardowych, ale wymaga to indywidualnej wyceny i może być bardzo kosztowne.

Jakie są warunki przesyłek paletowych?

Kolejny warunek, przewozu przesyłek paletowych, dotyczy tego, aby towar nie wystawał poza obrys palety. Ponadto, musi być odpowiednio zabezpieczony, aby nie przemieszczał się po palecie – w tym celu najczęściej wykorzystuje się folię stretch i pasy transportowe. Pozostałe warunki realizacji przesyłek paletowych są zależne od przewoźnika – mogą dotyczyć m.in. wysokości oraz wagi przesyłki paletowej. Większość kurierów jest w stanie odebrać przesyłkę paletową od nadawcy już następnego dnia po zamówieniu przewozu i dostarczyć ją do odbiorcy w ciągu dwóch dni roboczych. Warunki ustalane przez niektórych przewoźników pozwalają na transportowanie niestandardowego i nieoczywistego towaru – na przykład materiałów budowlanych czy żywych roślin.

W jaki sposób obniżyć koszty przesyłki paletowej?

Każde zlecenie standardowe jest wyceniane przez firmę kurierską według określonego cennika. Aby uzyskać jak najniższą stawkę, warto skorzystać z brokera kurierskiego, specjalizującego się również w przesyłkach paletowych, takiego jak platforma logistyczna Apaczka.pl. Pozwala to, w jednym miejscu, porównać oferty wszystkich wiodących przewoźników, działających w Polsce i znaleźć tę najbardziej atrakcyjną. Klienci, korzystający z platformy regularnie mogą liczyć na atrakcyjne rabaty względem cenników, bez konieczności podpisywania umowy. Więcej na temat usługi można przeczytać na stronie: https://www.apaczka.pl/palety-kurierem-transport-palet-pelny-zakres/.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje