wtorek, 12 września 2023 13:30

PSL odkrywa karty w Nowym Sączu. Na prezentacji grupa protestujących

Autor Patryk Trzaska
PSL odkrywa karty w Nowym Sączu. Na prezentacji grupa protestujących

– Trzecia Droga gwarantem interesów polskich przedsiębiorców i rolników – mówili ludowcy na sądeckim Rynku. Podczas prezentacji list wyborczych Prezes PSL, Władysław Kosiniak-Kamysz mówił też o programie trzeciej drogi. Jego wystąpienie próbowała zakłócić grupka przeciwników lidera ludowców.

15 października odbędą się w Polsce wybory parlamentarny, w których Polki i Polacy wybiorą swoich przedstawicieli do sejmu i senatu. Do 6 września do godziny 16:00 komitety miały czas na zgłoszenie list kandydatów na posłów i senatorów.

Na sądeckim Rynku PSL zaprezentował swoich kandydatów do sejmu z okręgu 14 (powiat gorlicki, limanowski, nowosądecki, nowotarski i tatrzański oraz miasto Nowy Sącz). – Jesteśmy w Nowym Sączu. Zacznę od sprawy niezwykle ważnej. Każdego dnia będziemy prezentować kolejne punkty naszego programu i nic tego programu nie zagłuszy. Żadne fałszywe dźwięki tego nie zagłuszą. Chcę dziś powiedzieć o niezwykle ważnym rozwiązaniu dla polskich rodzin. Jest to PIT rodzinny. Jest to rozwiązanie, które pozwoli na wspólne rozliczanie się rodziców i dzieci. Czyli im więcej dzieci, tym niższy podatek. Tak naprawdę w przypadku rodziny 3+ ten podatek będzie zerowy. Jest to jedyne rozwiązanie pro demograficzne z pośród tych, które proponują wszystkie komitety. Dlaczego o tym mówimy? Bo Polska obecnie wymiera. W zeszłym roku umarło w Polsce 450 tysięcy osób, z kolei urodziło się tylko 300 tysięcy. Ten deficyt jest ogromnie niebezpieczny. Takie miejscowości jak Wisła, Ciechocinek czy Syców mają po 11 tysięcy mieszkańców. Każdego miesiąca tego roku, liczba ludności Polski zmniejszyła się o 11 tysięcy. W tym roku w naszym kraju ubyło 88 tysięcy ludzi. To prawie tak, jakby z mapy zniknął Nowy Sącz. Sytuacja demograficzna skłania nas do działań, mających na celu powiększenie dzietności w Polsce. Do rodzinnego PIT-u dokładamy też bezpłatne żłobki – mówił w Nowym Sączy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Liderką listy ludowców na Sądecczyźnie została obecna posłanka Urszula Nowogórska. Tuż za nią znaleźli się Burmistrz Czarnego Dunajca, Marcin Ratułowski i Radny Województwa Małopolskiego, Stanisław Barnaś.

Lista Polskiego Stronnictwa Ludowego do sejmu:

 1. Urszula Nowogórska – pow. Limanowski, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.
 2. Marcin Ratułowski – pow. Nowotarski, adwokat, Burmistrz Czarnego Dunajca.
 3. Stanisław Barnaś – pow. Nowotarski, emerytowany oficer pożarnictwa, Radny Woj. Małopolskiego.
 4. Tomasz Szczepanik – pow. Gorlicki, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Gorlice.
 5. Iwona Tumidajewicz – pow. Gorlicki, animator kultury, wieloletni sołtys Libuszy; Radna Powiatu Gorlickiego.
 6. Lucyna Jamro – pow. Gorlicki, Radna Miasta Gorlice.
 7. Józefa Kolbrecka – pow. Tatrzański, prezes PSL powiatu tatrzańskiego.
 8. Jadwiga Jasica-Statkowska – pow. Limanowski, emerytka, wcześniej przedsiębiorca w branży turystycznej.
 9. Józef Tobiasz – pow. Nowosądecki, Wójt Gminy Gródek nad Dunajcem.
 10. Michał Szymczyk – pow. Gorlicki, politolog.
 11. Grzegorz Baran – pow. Nowosądecki, prezes PSL w Podegrodziu.
 12. Jarosław Czepieliński – pow. Nowosądecki, Przedsiębiorca z Krynicy.
 13. Małgorzata Czaja – pow. Nowotarski, asystent osoby niepełnosprawnej, działacz społeczny, Prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych w Czerwiennym.
 14. Piotr Jurek – m. Nowy Sącz, sądeczanin, od 2019 roku prowadzi własną kancelarię adwokacką.
 15. Wojciech Czabanowski – pow. Nowotarski, nauczyciel akademicki, dyplomowany JUHAS.
 16. Michał Gawlik – pow. Gorlicki, emerytowany policjant, były powiatowy komendant Policji w Gorlicach i Zakopanem.
 17. Katarzyna Przybyłowicz – pow. Gorlicki, sołtys wsi Kryg.
 18. Grzegorz Brudziński  – pow. Gorlicki, przedsiębiorca, polski sędzia sportowy.
 19. Andrzej Barna – pow. Gorlicki, radny Gminy Uście Gorlickie.
 20. Paweł Mateńczuk  – pow. Nowosądecki, weteran jednostki wojskowej Grom. Odznaczany wieloma medalami wojskowymi w tym dwoma najwyższej rangi – Krzyżem Komandorskim Orderu Krzyża Wojskowego.

Z kolei kandydatem PSL, wybranym w ramach paktu senackiego został Stanisław Pasoń, radny województwa małopolskiego, poseł na Sejm RP w latach 1993-1997.

Podczas prezentacji list nie obyło się bez zakłóceń. Wystąpienie Prezesa PSL-u, próbowała zakłucić grupka mężczyzn. "Kłamcy, takie głupoty opowiadacie, a co było jak rządziliście" – krzyczeli protestujący. – Kampania wyborcza rządzi się swoimi prawami, nie można ulegać prowokacjom – kwitował Władysław Kosiniak Kamysz.

fot. Dariusz Bielec

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje

Rozrywka