piątek, 21 maja 2021 13:13

PSL prezentuje swój „Nowy Ład”. Kosiniak-Kamysz: „Mamy nasz plan dla Polski”

Autor Aleksandra Tokarz
PSL prezentuje swój „Nowy Ład”. Kosiniak-Kamysz: „Mamy nasz plan dla Polski”

- Chcemy jako pierwsza partia opozycyjna przedstawić naszą odpowiedź na Polski Ład. Mamy nasz plan dla Polski – mówił lider PSL Władysław Kosiniak-Kamysz podczas piątkowej konferencji prasowej, która odbyła się w Krakowie. Od wizyty w stolicy Małopolski rozpoczęto serię spotkań programowych w najważniejszych tematach dla Polaków. - Zaczynamy od zdrowia, rozwoju przedsiębiorczości i wsparcia dla młodych – wyliczał Kosiniak-Kamysz.

- Nie wystarczy powiedzieć co nam się podoba, a co nie. Każda partia powinna mieć swoje pomysły – mówił lider PSL. Stwierdził, iż „pisany przez rządzących wielkimi literami” Polski Ład nie zawiera szczegółów, w tym projektów ustaw. - Nie wiadomo co napiszą małym druczkiem. My odpowiadamy konkretami i będziemy przedstawiać nasz Plan dla Polski – akcentował.

W Krakowie przedstawiono trzy najważniejsze tematy w Planie dla Polski, zaprezentowanym przez PSL. - Chcemy dać impuls do rozwoju po pandemii– przekonywał Kosiniak-Kamysz.

Plan dla Polski zakłada – Plan dla ochrony zdrowia: 6,8% PKB na zdrowie od przyszłego roku, 30% wyższe wynagrodzenia personelu medycznego, a także 1000 zł na leczenie w prywatnych placówkach. - Tym różnimy się od rządzących, że pokazujemy konkrety. Skąd znaleźć dodatkowe środki na ochronę zdrowia? 15 mld zł można uzyskać z przesunięcia składki rentowej. Chcemy żeby akcyza z alkoholu i papierosów była przypisana do zdrowia Polaków. Pieniądze powinny iść na diagnostykę i leczenie – mówił lider PSL. - Państwo będzie także zwracało do tysiąca złotych za wizytę w prywatnych placówkach.

Plan na rozwój przedsiębiorczości zakłada - żadnych nowych podatków przez 2 lata po pandemii, dobrowolny ZUS oraz koniec biurokracji: jeden wniosek – jedna strona. - Musimy wesprzeć przedsiębiorców. To oni budują wzrost gospodarczy. Przedsiębiorcy w czasie kryzysu zostali zmuszeni do zaciskania pasa i zamykania firm. Dobrowolny ZUS to pomysł, który popiera Rzecznik MŚP. Co więcej? Żadnych nowych podatków 2 lata po pandemii. Zostawmy przedsiębiorców w spokoju – mówił Kosiniak-Kamysz.

- Program Mieszkanie Plus poniósł klęskę. Musimy znaleźć inny pomysł na lepszy start dla młodych rodzin. Proponujemy program Własny Kąt, zakładający 75 tys. zł na wkład własny. Dodatkowo - Ziemia za złotówkę - to kolejny filar naszego programu mieszkaniowego. Jest bardzo dużo nieruchomości z zasobów rolnych skarbu państwa. To tysiące hektarów w Polsce. Wiele z tych użytków to ziemia nie nadająca się do zagospodarowania pod względem rolnym. To też ziemia, którą mają w zasobach wójtowie i burmistrzowie. To ziemia, którą można przekazać, żeby młodzi ludzie chcieli wracać na wieś - mówił Kosiniak-Kamysz. Pod warunkiem, że tam się wybudujesz i tam zapłacisz podatki, ziemię będzie można nabyć za symboliczną złotówkę.

Trzeci filar, który będzie początkiem i zachętą do kolejnego tematu, który ma zostać przedstawiony za tydzień, to projekt energooszczędnego domu. - Polacy powinni postawić na energetykę odnawialną i ochronę środowiska - mówił lider PSL. - Jeżeli młoda osoba będzie starała się o pozwolenie na budowę, powinna od państwa otrzymać projekt energooszczędnego domu - dodał.

Jak zapewnił lider PSL, w kolejnych tygodniach przedstawione zostaną następne etapy programu. W Krakowie przedstawione zostały "trzy najważniejsze tematy programowe".

Kraków

Kraków - najnowsze informacje