Pulsowanie w uchu u dziecka można znacząco obniżyć komfort codziennego życia. Mogłoby się wydawać, że przyczyną omawianej dolegliwości są przede wszystkim zmiany chorobotwórcze w przewodzie słuchowym, jednak nie zawsze tak jest. Pamiętajmy, że duże znaczenie ma wysokość ciśnienia tętniczego. Może okazać się, że maluch cierpi na dolegliwości ze strony układu krążenia. W skrajnych przypadkach tętnienie w uchu jest wynikiem guzów nowotworowych. Właśnie dlatego wizyta o doświadczonego specjalisty jest obowiązkowa.
Choroby uszu
W zdecydowanej większości przypadków pulsowanie w uszach jest wynikiem chorób przewodu słuchowego. Ważne jest zweryfikowanie, czy dziecko nie zmaga się z wodniakiem błędnika (chorobą Meniere’a). Oczywiście opisywana dolegliwość nie musi mieć poważnego podłoża. Nierzadko winę ponosi niewłaściwa higiena uszu. Zalegająca woskowina wywołuje szereg negatywnych zmian, a stosowanie patyczków higienicznych to wielki błąd. Właśnie dlatego należy tego unikać. Zalecane są specjalne spraye, czy też preparaty do usuwania woskowiny. Są one proste i niekłopotliwe w stosowaniu. Oprócz tego pulsowanie w uszach może być wynikiem oddziaływania zbyt dużych hałasów. Istotne jest również to, by upewnić się, że nie doszło do zainfekowania ucha środkowego oraz wewnętrznego.
Inne przyczyny
Wiadomym jest, że pulsowanie w uchu u dziecka może być wynikiem również innych czynników, które nie są bezpośrednio powiązane z przewodem słuchowym. Mowa tutaj o m.in.:
- podwyższonym ciśnieniu krwi,
- zmianie rytmu pracy serca,
- zmiany naczyniowe,
- nawracające bóle głowy o różnym podłożu,
- tętniak tętnicy szyjnej,
- guzy oraz zmiany nowotworowe,
- urazy głowy.
Wielu rodziców nie ma możliwości czuwania nad dzieckiem przez całą dobę. Właśnie dlatego nigdy nie ma pewności, czy maluch nie uderzył się w głowę np. podczas zabawy. Jednorazowe tętnienie w uchu nie jest jeszcze powodem do strachu. Jeśli jednak dolegliwość nawraca, to należy zgłosić się do laryngologa/otolaryngologa. Nieleczone schorzenie może ulec zaostrzeniu. Nierzadko po czasie pojawiają się również inne objawy, takie jak np. nudności, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, wymioty.
Zalecana badania
Po zgłoszeniu się do specjalisty laryngologa dziecięcego z cmpromed4kids.plnastępuje wstępne rozpoznanie chorego. Czasami problem może zostać rozwiązany dość szybko (np. poprzez usunięcie zalegającej woskowiny), jednak nie zawsze jest to tak łatwe. Oczywiście ważne jest wykluczenie poważnych dolegliwości, takich jak np. zaburzenia krążenia krwi, czy też guzy w obrębie przewodu słuchowego lub mózgu.
Bywa tak, że diagnostyka składa się z wielu etapów. Każdy przypadek wymaga indywidualnego podejścia. Warto wspomnieć o szczegółowych badaniach, takich jak np. próby błędnikowe.
Postępowanie podczas leczenia
Rzadko wdrażane jest leczenie farmakologiczne, ponieważ cechuje się ono niską skutecznością. Podstawą jest oczywiście prawidłowa higiena uszu. Leczenie schorzeń neurologicznych i innych odbywa się pod okiem wykwalifikowanego lekarza. Wiadomym jest, że bez wyeliminowania przyczyny opisywanej dolegliwości nie można jej wyleczyć. Niektórzy pacjenci stosują specjalistyczne aparaty słuchowe, które mają na celu osłabienie szumów usznych. Dzięki nim możliwe jest podniesienie komfortu codziennego życia - bywa tak, że pulsowanie lub tętnienie jest na tyle męczące, że pacjent nie może normalnie funkcjonować.