niedziela, 26 lutego 2023 12:12

"Realne zagrożenie życia". Dramatyczny apel z Trzebini - Sierszy!

Autor Marzena Gitler
"Realne zagrożenie życia". Dramatyczny apel z Trzebini - Sierszy!

Zapadlisko tuż przed drzwiami swojego domku letniskowego odkrył dziś działkowicz. - Obecna sytuacja stanowi realne zagrożenie życia - ocenia Mateusz Król - Przewodniczący Rady Osiedla Siersza, gdzie powstają kolejne zapadliska. "Nie korzystajcie z ogródków działkowych" - apeluje.

Na terenie ogródków działkowych przy ul. Jana Pawła II w Trzebini kolejny raz zapadła się ziemia. Dwa dni po tym, jak dwa zapadliska powstały tego samego dnia, wielką dziurę pod odkrył jeden z działkowiczów. Lej pochłonął część jego budynku gospodarczego na teranie Rodzinnych Ogródków Działkowych „Gaj” przy ul. Jana Pawła II.

O zapadlisku poinformowała dziś rano strona Osiedle Siersza. Zapadlisko ma ok. 6 metrów średnicy i 8 metrów głębokości. Cześć budynku została uszkodzona. Na szczęście nikt nie ucierpiał. Teren zabezpieczyli strażacy.

⚠️ Kolejne zapadlisko na ogródkach działkowych. Ziemia zapadła się pod budynkiem gospodarczym.

Opublikowany przez Osiedle Siersza Sobota, 25 lutego 2023

Do sprawy odniósłw się burmistrz Trzebini Jarosław Okoczuk. "Wiem, że służby były na miejscu, teren został zabezpieczony... Oczekuję definitywnego zakazu wstępu ten teren. Został on jasno wskazany przez AGH jako teren potencjalnie zagrożony, który musi być natychmiast uzdatniony. Jakiekolwiek przebywanie tam nie powinno dzisiaj mieć miejsca - mówił w sobotę rano w rozmowie z RMF FM. Zauważył, że niektórzy mieszkańcy lekceważą ostrzeżenia ekspertów i przebywają na terenie ogródków działkowych.

Z komentarzy pod postem burmistrza wynika, że na działkach przebywają też zwierzęta. "A co ze zwierzętami na działkach? Czy gmina nie powinna skontaktować się z właścicielami? To są ludzie, którzy mieszkają w blokach i prawdopodobnie nie mają gdzie zabrać zwierząt przebywających na terenie ogródków działkowych. Być może trzeba zorganizować pomoc jakiegoś schroniska lub fundacji, która zajmie się tymi żywymi stworzeniami do czasu ustabilizowania sytuacji?" - zapytała pani Anna. Gmina Trzebinia zapewniła, że jest w kontakcie z działkowcami.

Jak poinformowała Gmina Trzebinia teren ogródków został dziś zamknięty.

❗️Zamknięto południową część ROD „Gaj”❗️ W sobotę na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych „Gaj” w Trzebini znów...

Opublikowany przez Gmina Trzebinia Sobota, 25 lutego 2023

"W sobotę na terenie Rodzinnych Ogródków Działkowych „Gaj” w Trzebini znów zapadła się ziemia. Dziura ma 6 metrów średnicy i 8 metrów głębokości. To trzecie zapadlisko tylko w tym tygodniu. Na ogródkach działkowych obowiązywał zakaz wstępu z uwagi na zagrożenie deformacjami nieciągłymi. Spółka Restrukturyzacji Kopalń wywiesiła informacje w tej sprawie. Dodatkowo, po spotkaniu na którym zaprezentowano wyniki badań, Urząd Miasta wystosował do działkowców pismo z rekomendacją zamknięcia działek. Teren ten został wskazany przez naukowców jako wymagający uzdatniania. Dlatego dziś, w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, podjęto decyzję o całkowitym zamknięciu południowej części ogródków działkowych. Decyzję podjęto wspólnie w porozumieniu z zarządcą ROD „Gaj”, burmistrzem Trzebini i Spółką Restrukturyzacji Kopalń S.A." - poinformowano.

Dramatyczny apel, aby zaprzestać chodzić na działki opublikował też Mateusz Król - Przewodniczący Rady Osiedla Siersza.

W dniu dzisiejszym kolejny raz zapadła się ziemia na ogródkach działkowych przy ul. Jana Pawła II - tym razem pod...

Opublikowany przez Osiedle Siersza Sobota, 25 lutego 2023

"W dniu dzisiejszym kolejny raz zapadła się ziemia na ogródkach działkowych przy ul. Jana Pawła II - tym razem pod budynkiem gospodarczym. Rodzinne Ogródki Działkowe zamknięte są od kilku miesięcy, jednak dużo osób w dalszym ciągu korzysta ze swoich parceli. Będąc osobą pełną empatii, rozumiem, że nie łatwo zostawić z dnia na dzień, to co budowało się latami. W dniu dzisiejszym zapadlisko za drzwiami wejściowymi do budynku odkrył działkowicz, na szczęście nie doszło do tragedii. Niestety, drodzy działkowicze, mieszkańcy - obecna sytuacja stanowi realne zagrożenie życia. Z przedstawionych wyników badań wiemy, że południowa część cmentarza, parkingu i ogródków działkowych jest bardzo narażona na występowanie zapadlisk. Nikt z nas, włącznie z burmistrzem, nie jest upoważniony do definitywnego zamknięcia obszaru (wskazanego jako zagrożony i przeznaczony do uzdatniania) i pilnowania aby nikt nie wchodził. Parafia jako zarządca cmentarza podjęła decyzję o zamknięciu bram cmentarza, to samo uczynił prezes ROD. Zaniechanie uczęszczania na teren zagrożony jest także naszą decyzją. W związku z tym, jako przewodniczący Rady Osiedla Siersza, na terenie którego leży "stara" część ogródków działkowych i cmentarz, APELUJĘ - nie korzystajcie z ogródków działkowych. Poproście rodziców, dziadków, rodzinę czy znajomych, aby powstrzymali się od wchodzenia na ROD. Teren zagrożony znajduje się również poza cmentarzem i ogródkami działkowymi, jednak respektując wprowadzone przez zarządców ograniczenia dotyczące odwiedzin cmentarza i korzystania z ROD w znacznym stopniu ograniczamy ryzyko zagrożenia naszego zdrowia i życia" - zaapelował.

W piątek o zagrożeniu dla mieszkańców mówili pod Olkuszem (gdzie też powstają zapadliska) posłowie Lewicy: Daria Gosek-Popiołek i Maciej Gdula oraz radna Magdalena Kubańska. Jak podkreślali politycy Lewicy, mieszkańcy nie mają dostępu do podstawowych informacji. Nie wiedzą gdzie mogą szukać pomocy, czy ich domy i gospodarstwa są bezpieczne, czy powinni je opuścić, porzucając swój dorobek. Muszą mierzyć się nie tylko z kolejnymi zapadliskami czy podtopieniami, ale także wyschnięciem rzeki Sztoły, Baby i Białej. To wszystko ma się odbywać przy całkowitej bagatelizacji problemu przez lokalne władze.

– Pan wojewoda w kilku wystąpieniach medialnych twierdził, że zostały podjęte działania zabezpieczające, przeprowadza się badania i analizy – a jednocześnie informacje te nie są publicznie dostępne, mieszkańcy zadają sobie pytania, które padają w próżnię. Dlatego zwróciliśmy się z prośbą o ich udostępnienie – mieszkańcy mają prawo widzieć, czy przeprowadzono lub czy planuje się przeprowadzenie badań geofizycznych górotworu –  podkreśliła Gosek-Popiołek.

Chrzanów - najnowsze informacje

Rozrywka