środa, 8 września 2021 09:22

Regaty na Podhalu? Zobacz czy to możliwe?

Autor Edyta Sowa
Regaty na Podhalu? Zobacz czy to możliwe?

Pogoda sprzyja, słońce i wiatr jest, wszystko gotowe żeby spuścić łodzie na wodę. Dopiero co skończyły się regaty Burmistrzów miasta Nowy Targ, a już szykują się dla włodarzy Rabki Zdroju. Imprezy mają miejsce w malowniczym otoczeniu, na Jeziorze Czorsztyńskim.

W sobotę 4 września w 14. edycji regat o Puchar Burmistrza Nowego Targu zwyciężyli w poszczególnych kategoriach: Michał Wyganowski, Waldemar Wojtaszek, Jerzy Olbrychtowicz i Bogdan Fijał.

- Udało się rozegrać dwa biegi w czterech kategoriach. Pogoda dopisała, choć wiatr rządził - wiało zmiennie: od flauty do 2 Bft i ze zmiennych kierunków, co mocno utrudniało taktykę - mówi Tomek Wawrytko, sekretarz YKP Nowy Targ, opowie również jak to wszystko się zaczęło.

Warto przypomnieć, że pierwsze kluby żeglarskie na Podhalu zaczęły się pojawiać zaraz po napełnieniu zbiornika Czorsztyńskiego, w 1997 roku. Ich rozwój był różny - jedne się dzieliły, inne łączyły, część zmieniała nazwy i przynależność. - Nasz klub Yacht Klub Polski Nowy Targ wywodzi się z nowotarskiej przyzakładowej organizacji Szekla powstałej w 1987r - mówi Tomek Wawrytko. - Na dzień dzisiejszy na zbiorniku działają, poza naszym, dwa duże stowarzyszenia żeglarskie (YKP Zakopane i Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie).

Regaty to też czas spotkań, nawiązywania znajomości, przyjaźni na drugie lata, mają też swoich stałych bywalców, tych którzy oglądają i kibicują.

- Regaty na jeziorze zwykle miały charakter bardziej towarzyski, integrujący brać żeglarską, mniej zaś typowo sportowy - w rozumieniu sport zawodowy, choć na jeziorze mamy również organizacje które zajmują się typowo trenerską działalnością - wspomina sekretarz YKP Nowy Targ. - Od wielu lat w ramach porozumienia klubów organizowane są zawody, które mają już swój porządek i organizowane są cyklicznie: YKP Nowy Targ: Regaty o Puchar Burmistrza Nowego Targu (w tym roku były już czternaste),  o Puchar Komandora YKP NT .

Pandemia nie pozwoliła powstrzymać regat w minionym roku, wszystko dzieję się przecież na wolnym powietrzu (łódki były wyłączone z rygorystycznych obostrzeń poza okresem całkowitego lockdownu oczywiście), nie dość, że się odbyły, to miały też dodatkową kategorię - klasę OPTIMIST, czyli adresowaną dla dzieci. - W zeszłym roku wymyśliliśmy regaty specjalnie dla dzieci - w klasie OPTIMIST - o Puchar Bosmana Sławka - mówi Wawrytko.

Najważniejszymi regatami na jeziorze są regaty o "Zieloną Wstęgę Jeziora Czorsztyńskiego" organizowane przez Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie i ZEW Niedzica oraz YKP Zakopane. Udział w nich bierze od kilkunastu do dwudziestu kilku łódek - zwykle jest to około 50 osób. Na zakończenie, po zawodach zawsze jest biesiada i wspólne śpiewanie szant. Z kolei 07 sierpnia odbył się II Memoriał Generała Mariusza Zaruskiego. Organizatorem regat jest Yacht Klub Polski Nowy Targ,  14 sierpnia Drugie Regaty Bosmana Sławka - regaty współorganizowane przez YKP Nowy Targ, Podhalańskie Towarzystwo Żeglarskie oraz KS Wiaterni.

Przed nami 11 września Regaty Burmistrza Rabki Zdrój, więc "cała na przód" i wiatru w żagle!

Podhale

Podhale - najnowsze informacje