czwartek, 1 kwietnia 2021 14:07

Rekord zakażeń w Małopolsce. Wojewoda zwiększa liczbę miejsc w szpitalu tymczasowym w Expo

Autor Marzena Gitler
Rekord zakażeń w Małopolsce. Wojewoda zwiększa liczbę miejsc w szpitalu tymczasowym w Expo

W małopolskich szpitalach trzeba szybko zwiększyć liczbę miejsc dla pacjentów covidowych. - Liczba zakażeń w samym Krakowie cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie - mówił na briefingu pod szpitalem tymczasowym w Expo wojewoda małopolski. - EXPO stanowi swoisty bypass, wspierający inne krakowskie placówkistwierdził Łukasz Kmita zapowiadając zwiększenie liczby miejsc do 300. Kiedy to nastąpi?

W Małopolsce dziś tylko przybyło ponad 3 tys. nowych przypadków zakażenia koronawirusem. Zwiększa się też liczba hospitalizowanych z powodu COVID. Dziś w szpitalu tymczasowym było 97 pacjentów w tym 9 na oddziale respiratorowym. W związku z tym pilnie trzeba zwiększyć liczbę łóżek.

Do 2 kwietnia łącznie ma być uruchomionych w placówce 8 modułów 28-łóżkowych, czyli w sumie 244 łóżka, w tym 20 respiratorowych. Zaraz po świętach – 6 kwietnia – uruchomiony zostanie moduł dziewiąty i dziesiąty. Wówczas szpital osiągnie poziom 300 łóżek, w tym 20 respiratorowych. Pod kątem hospitalizacji pacjentów z COVID-19 zostanie zatem udostępniona cała hala „Wisła” oraz część hali „Dunaj”.

Kolejne łóżka w szpitalu tymczasowym zostaną przygotowane zaraz po świętach. Liczba zakażeń w samym Krakowie cały czas utrzymuje się na wysokim poziomie. Dlatego też placówka ta ma szczególne znaczenie w zabezpieczeniu pacjentów covidowych z Krakowa i powiatów ościennych. Expo stanowi swoisty bypass, wspierający inne krakowskie placówki – mówił wojewoda małopolski Łukasz Kmita.

Przed szpitalem tymczasowym w krakowskiej hali Expo odbył się briefing prasowy, w którym uczestniczyli również wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka oraz prezes zarządu Szpitala im. Ludwika Rydygiera w Krakowie Artur Asztabski.

19 marca w szpitalu tymczasowym w Expo uruchomiono dwa pierwsze moduły po 28-łóżek oraz 10 łóżek respiratorowych, czyli łącznie 66. 23 marca dla pacjentów zostały udostępnione 94 łóżka. 26 marca liczbę podwojono liczbę miejsc respiratorowych. Jest ich obecnie 20.

29 marca liczba łóżek covidowych w szpitalu tymczasowym w hali EXPO została zwiększona o kolejny – czwarty – moduł. Tym samym szpital uruchomił łącznie 132 łóżka, w tym 20 respiratorowych. Od wczoraj (31 marca) działają kolejne dwa moduły, czyli łącznie jest uruchomionych 6 modułów 28-łóżkowych, tzn. 188 łóżek, w tym 20 respiratorowych.

Według ostatniego raportu (z 1 kwietnia) w szpitalu przebywało 97 pacjentów, w tym 9 na oddziale respiratorowym.

Wojewoda małopolski Łukasz Kmita przedstawił plan poszerzania szpitala. Do 2 kwietnia będzie tu łącznie 8 modułów 28-łóżkowych, czyli już 244 łóżka, w tym 20 respiratorowych.

Zaraz po Świętach – 6 kwietnia – uruchomiony zostanie moduł dziewiąty i dziesiąty. Wówczas szpital osiągnie poziom 300 łóżek, w tym 20 respiratorowych. Pod kątem hospitalizacji pacjentów z COVID-19 zostanie zatem udostępniona cała hala „Wisła” oraz część hali „Dunaj”.

Opiekę nad pacjentami sprawuje obecnie 80 osób (zatrudnionych lub w trakcie zatrudniania).

"Jesteśmy w sytuacji wyjątkowo kryzysowej"


- Dzisiaj jesteśmy w sytuacji wyjątkowo kryzysowej – nie tylko dla naszego województwa, ale również dla całego kraju. Poprzez dużą determinację i współpracę wszystkich szpitali wojewódzkich i powiatowych dzisiaj tymczasowy szpital w hali EXPO, obsługiwany w pierwszej kolejności przez Szpital Specjalistyczny im. Ludwika Rydygiera w Krakowie, funkcjonuje i poszerza swój potencjał – mówił wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka.

- Szpital im. Rydygiera prowadzi punkt szczepień przy ul. Galicyjskiej 9. Zaszczepiliśmy już 43 tys. obywateli Małopolski. Szczepimy po prawie 900 osób dziennie, szczepienia są bezpieczne. Chcę uspokoić mieszkańców, dlatego że jest to wydzielony punkt niemający żadnego kontaktu ze szpitalem tymczasowym. Zachęcamy do szczepienia się. Apelujemy, aby w te święta zachować środki bezpieczeństwa i spędzać je w domu – dodał prezes Artur Asztabski.

3000 zakażeń i co dalej?

Czy w związku ze zwiększaniem bazy miejsc covidowych możemy się czuć bezpiecznie? Czy wystarczy miejsc dla mieszkańców Małopolski, która pomimo trudnej sytuacji epidemicznej zadeklarowała, że gotowa jest przyjąć pacjentów ze Śląska, gdzie jest teraz najgorzej w kraju? To zależy również od nas. Do niektórych ciągle nie dociera jak poważna jest sytuacja, czego dowodem jest choćby widok tłumów beztrosko spacerujących po wiślanych bulwarach. Warto pamiętać, że w szpitalu tymczasowym w Expo w sumie zaplanowano w sumie 375 miejsc i mogą się skończyć szybciej niż nam się to wydaje.

foto: MUW

zobacz też:

Pacjenci ze Śląska trafią do szpitali w Limanowej i Nowym Sączu. Czy te są na to gotowe?
Szpital w Nowym Sączu i Limanowej - to placówki, do których najprawdopodobniej trafią pacjenci ze Śląska. W tym rejonie, z powodu rekordowych przyrostów nowych zakażeń, na skraju wytrzymałości znajduje się służba zdrowia.
Mamy nowy rekord zakażeń. Koronawirus Małopolska [1 kwietnia]: Szczegółowe dane - zakażenia, zgony
Sytuacja epidemiologiczna w Małopolsce. Prezentujemy najnowsze informacje. Małopolska [1 kwietnia] * zakażonych: 179 127 (+ 3 066) * zmarło: 4 003 (+ 50) Dzisiaj 1 kwietnia w Małopolsce odnotowano największą liczbę dziennych przypadków zakażenia od początku trwania epidemii. Niestety to nie prim…

Małopolska - najnowsze informacje