wtorek, 30 marca 2021 11:39

Pacjenci ze Śląska trafią do szpitali w Limanowej i Nowym Sączu. Czy te są na to gotowe?

Autor Aleksandra Tokarz
Pacjenci ze Śląska trafią do szpitali w Limanowej i Nowym Sączu. Czy te są na to gotowe?

Szpital Specjalistyczny im. J. Śniadeckiego w Nowym Sączu oraz Powiatowy Szpital im. Miłosierdzia Bożego w Limanowej - to placówki, do których najprawdopodobniej trafią pacjenci ze Śląska. W tym rejonie, z powodu rekordowych przyrostów nowych zakażeń, na skraju wytrzymałości znajduje się służba zdrowia.

Pomóc mają małopolskie szpitale. Placówka w Chrzanowie już przyjęła pierwszych 10 pacjentów z województwa śląskiego. Jeśli zajdzie taka potrzeba, zakażeni koronawirusem pacjenci trafią także do szpitali w Nowym Sączu i Limanowej. Dyrekcja sądeckiego szpitala jest już po rozmowach z marszałkiem.

- Bufor dostępnych miejsc jest tam dużo większy. Dla nas nie liczy się, kto jest z jakiego regionu. Jeśli jest taka potrzeba, udzielamy pomocy – mówił dla TVP3 Kraków wojewoda Małopolski Łukasz Kmita.

Faktycznie, sytuacja w naszym regionie wydaje się być stabilna. W sądeckim szpitalu przeorganizowano część oddziałów. W oddział covidowy przekształcony został Oddział Pulmonologii, gdzie przygotowano 24 łóżka, Odział Otolaryngologii (12 łóżek), Oddział Chorób Wewnętrznych (50 łóżek), Oddział Zakaźny (20 łóżek) i neurologia (7 łóżek). Jak informuje rzecznik sądeckiego szpitala, stopniowo wypisywani będą pacjenci z Oddziału Chirurgii Ogólnej i Naczyniowej, a sam oddział będzie wygaszany. W efekcie powstanie tam kolejnych 35 łóżek covidowych. W sumie szpital przygotuje 148 łóżek dla chorych na koronawirusa. Według danych z wtorkowego (30 marca) poranka w placówce zajętych jest 126 łóżek.

W Szpitalu Powiatowym w Limanowej, zgodnie z danymi z dnia wczorajszego, wolnych pozostaje 26 łóżek. Hospitalizowanych jest 77 pacjentów, z czego najmłodsza osoba ma 35 lat.

W transporcie ciężko chorych na Covid-19 pacjentów ze Śląska ma pomóc sześć śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego i dziewięć wojskowych. Jak informuje RMF FM, pięć śmigłowców wojskowych będzie w standardzie zbliżonym do śmigłowców LPR. Kolejne cztery to transportowce Mi-8 i Mi-17. Nimi będzie można przetransportować sześcioro pacjentów w pozycji leżącej, a także czworo w pozycji siedzącej. Maszyny mają zostać przystosowane m.in. do monitorowania aparatury tlenowej. Według informacji przekazanych przez dziennikarzy RMF FM, pacjenci mieliby być zabierani z lotniska w Pyrzowicach lub bezpośrednio z placówek medycznych.

koronawirus najnowsze informacje

fot. Małopolski Urząd Wojewódzki w Krakowie

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje