Aż 700 osób spotkało się przy wigilijnym stole w krakowskiej starej zajezdni, przy ul. Św. Wawrzyńca. Świąteczne spotkanie dla samotnych, ubogich i bezdomnych zorganizowała krakowska Caritas.
Caritas Archidiecezji Krakowskiej 24 grudnia zaprosiła na wigilię 700 osób samotnych, ubogich i w kryzysie bezdomności.
Przygotowania do zorganizowania tak licznej kolacji wigilijnej zaczęły się już cztery dni wcześniej. W Kuchni św. Brata Alberta w jej zorganizowaniu pomagało wielu wolontariuszy. Członkowie Parafialnego Zespołu Caritas przy kościele św. Judy Tadeusza w Krakowie – Czyżynach przygotowywali do smażenia wigilijne karpie. Przyrządzano je potem w Domu Wczasowo-Rekolekcyjnym Caritas w Zakrzowie.
W wielkiej hali starej zajezdni w Krakowie, przy ul. Św. Tomasza 23 grudnia blisko 100 wolontariuszy pakowało świąteczne paczki dla gości wigilijnego spotkania, aby po jego zakończeniu nie wyszli z pustymi rękami. Znalazły się w niej najbardziej potrzebne produkty: konserwy mięsna i rybna, pasztet, pierogi, surówka jarzynowa, cukier, chałka, masło roślinne, ciastka, kawa, jabłka, herbata i czekolada. Każdy z 700 uczestników wigilii otrzymał też wykonaną ręcznie przez dzieci i młodzież ze Szkolnych Kół Caritas świąteczną kartkę z życzeniami.
Na świątecznym stole (a właściwie pięciu długich stołach) królowały tradycyjne, polskie potrawy: barszcz z uszkami, smażony karp z ziemniakami i surówką, ciasta, owoce i napoje.
Wigilię obsługiwała armia pomocników: siostry albertynki, harcerze z ZHP i ZHR, młodzież z Ochotniczych Hufców Pracy, wolontariusze z Centrum Wolontariatu Caritas i wiele innych osób, które co roku włączają się w przygotowanie tego wymagającego pod względem logistycznym spotkania.
Wigilie dla samotnych, ubogich i bezdomnych są tradycją w Krakowie. Miejscowa Caritas przygotowuje je co roku od 33 lat. Najpierw były to wigilie na Dworcu PKP, potem wigilie w krużgankach bazyliki ojców franciszkanów, a od kilku salę na to spotkanie użyczana właściciel restauracji „Stara Zajezdnia”.
Sfinansować wigilię dla potrzebujących pomagają krakowski MOPS i wojewoda małopolski. Głównym sponsorem jest firma Transgourment Sp. z o.o., właściciel sieci sklepów Selgros, która dostarcza część żywności.