Robot planetarny to urządzenie, które w pełni zasługuje na miano pomocnika kuchennego XXI wieku. To nie jest zwykły mikser ani tradycyjne urządzenie do ucierania i ugniatania. Nowatorski sposób prowadzenia mieszadeł znacznie usprawnia zwykłe prace kuchenne.
Robot planetarny – kiedy będzie przydatny
Robot planetarny przyda się w kuchni do ucierania, mieszania, ubijania i wyrabiania ciasta. Za jego pomocą można przygotować ciasto na pierogi, sos do makaronu, ubić białka na pianę. Wymienne końcówki umożliwiają korzystanie z różnych funkcji, a obrotowa misa pozwala na używanie robota bez trzymania go w rękach jak zwykły mikser.
Robot planetarny pracuje szybciej i wydajniej niż tradycyjny, więc znacznie skraca czas prac kuchennych. Mało tego – ponieważ nie trzeba go trzymać w ręce – w czasie wyrabiania ciasta można robić inne rzeczy, np. siekać warzywa, kroić mięso itp.
Jeśli szukamy prezentu dla zapalonego cukiernika lub kucharza, robot planetarny na pewno będzie strzałem w dziesiątkę. Podpowiedzi można szukać też w artykule: 5 urządzeń przydatnych w każdej kuchni.
Robot planetarny – w czym tkwi jego sekret
Na pierwszy rzut oka robot planetarny nie różni się od tradycyjnego robota kuchennego. Jednak, jak zwykle w takim wypadku, diabeł tkwi w szczegółach.
Tradycyjny robot opiera się na prostym, jednostajnym ruchu mieszadeł. W robocie planetarnym ruch ten jest złożony. Mieszadła robota obracają się wokół własnej osi, dodatkowo przesuwają się wzdłuż krawędzi misy ruchem spiralnym. Dwie osie obrotu gwarantują szybszą i dokładniejszą pracę, ubijanie, mieszanie i wyrabianie trwa krócej, a efekt jest bardziej spektakularny.
Robot planetarny – nazwa nie jest przypadkowa
Dlaczego robot planetarny nazywa się planetarny? Czy ma związek z planetami? Tak, i to dość zaskakujący. Przyzwyczailiśmy się, że planety krążą wokół słońca i postrzegamy ich ruch jako prosty i nieskomplikowany. Gdybyśmy jednak chcieli ustalić ruch planet względem Ziemi (czynili tak astronomowie przed odkryciem dokonanym przez Mikołaja Kopernika), okazałoby się, że jest on dokładnie taki, jak ruch mieszadeł w robocie planetarnym! Trudno ustalić, czy był to przypadkowy, czy też celowy zamysł konstruktorów robota nowej generacji, niemniej nie można mu odmówić iście kosmicznej skuteczności.
Robot planetarny – jak wybrać najlepszy
Wybierając robot planetarny, trzeba zwrócić uwagę na kilka jego cech:
– Moc urządzenia – im wyższa tym wydajniej i szybciej działa robot, ale też więcej prądu pobiera. Za optymalny kompromis można uznać moc na poziomie 800 W.
– Regulowana prędkość obrotów – robot, który zawsze pracuje z taką samą prędkością, nie sprawdzi się w różnorodnych zadaniach. Dobry wybór to sprzęt, który oferuje minimum 5 różnych prędkości pracy i tryb pulsacyjny.
– Możliwość mycia ruchomych elementów robota w zmywarce – mowa tu o misie, przykrywie i mieszadłach. Warto sprawdzić, czy czasem nie trzeba ich myć ręcznie, mogłoby to być uciążliwe.
– Wielkość misy – im większa, tym większą porcję można jednorazowo przygotować. Misa o pojemności 5 litrów będzie dobrym wyborem dla kilkuosobowej rodziny.
– Wygląd urządzenia – jeśli to możliwe, warto szukać takiego, który będzie pasował do innych urządzeń kuchennych. Dobrym wyborem jest robot w kolorze uniwersalnej bieli, dopasujemy go do każdej kuchni.
– Waga urządzenia – im wyższa, tym urządzenie bardziej stabilne. Jednak za stabilność odpowiadają gumowe przyssawki, dlatego waga nie powinna być czynnikiem decydującym.