poniedziałek, 25 kwietnia 2022 13:56

Pasjonująca rozgrywka na 4 ringach. Roboty po raz kolejny walczyły w Dobczycach

Autor Marzena Gitler
Pasjonująca rozgrywka na 4 ringach. Roboty po raz kolejny walczyły w Dobczycach

Robot "Spirit" oraz "Goldi" wykonane przez drużynę z Brzączowic wygrały w VII Powiatowych Mistrzostwach Robotów w Dobczycach. W tym roku po raz pierwszy mobilne konstrukcje konkurowały w line follower czyli jeździe po torze.

W sobotę, 23 kwietnia już po raz siódmy w Regionalnym Centrum Oświatowo-Sportowym w Dobczycach odbyły się Powiatowe Mistrzostwa Robotów połączone z festiwalem mechatroniki. Wydarzenie zorganizowało Stowarzyszenie KAT Dobczyce z licznymi partnerami, pod honorowym patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Dobczyce i przy wsparciu Gminy i Miasta Dobczyce.

Do Dobczyc przyjechały drużyny z Tokarni, Pcimia, Brzączowic, Raciechowic i Kobielnika. Specjalistyczne konstrukcje z lego walczyły ze sobą na 4 ringach. Emocji nie brakowało, każdy głośno dopingował swojego faworyta. 102 uczestników przez prawie 3 godziny zmagało się w fazie eliminacyjnej o zdobycie jak największej ilości punktów.

O tytuł najlepszego w kategorii sumo (dwa roboty próbują wypchnąć się z koła, wyzwania inżynieryjne polega na skonstruowaniu robota, który potrafi znaleźć przeciwnika i wypchnąć go z płaskiej areny) rywalizowały aż 24 roboty.  Po ćwierćfinałowych rozgrywkach do finału przeszły 4 roboty: z Pcimia, Dobczyc oraz z Brzączowic. Po zaciętej rozgrywce I miejsce zdobył robot „Spirit" z Brzączowic. Drugie i trzecie zajęły roboty z Dobczyc.

Nową konkurencją w tym roku na zawodach był line follower (jeździć całkowicie autonomicznie po specjalnym torze wyklejonym ze zwykłej, czarnej taśmy izolacyjnej), czyli jazda robotów na czas. Do rywalizacji przystąpiło 5 drużyn. Najlepsze okazał się „Goldi” również z Brzączowic. Drugie i trzecie zajęły roboty z Dobczyc.

Nagrody laureatom wspólnie wręczyli burmistrz gminy i miasta Dobczyce Tomasz Suś i przedstawiciele Stowarzyszenia KAT Dobczyce.

Rozgrywkom na matach towarzyszył festiwal mechatroniki. Uczniowie wraz z nauczycielami Zespołu Szkół w Dobczycach prezentowali na stoiskach m.in. wizualizacje systemów sterowania czy model modułowej linii sortującej. Mogliśmy poznać możliwości zastosowania drukarki 3D i zobaczyć pokaz systemów programowalnych. Dużą popularnością wśród odwiedzających cieszyły się stoiska z modelami robotów  przemysłowych i robotów 3D.

fot. Fb. Stowarzyszenie KAT Dobczyce

Myślenice - najnowsze informacje