wtorek, 22 grudnia 2020 13:02

Rodzaje filtrów w maskach antysmogowych

Autor Artykuł sponsorowany
Rodzaje filtrów w maskach antysmogowych

Dostępne na rynku maski antysmogowe różnią się m.in. rodzajem filtra, sposobem uszczelnienia, konstrukcją, zapięciem i designem. Jakie rozwiązania zabezpieczające przed pyłami i drobnoustrojami najczęściej stosuje się w tego typu produktach? Co trzeba wiedzieć o skuteczności filtracji w wielorazowych maskach ochronnych? Sprawdzamy!

Co to są maski antysmogowe i przed czym chronią?

Maski antysmogowe cieszą się popularnością już nie tylko w państwach azjatyckich. Dzięki badaniom przeprowadzonym w ostatnich latach mamy coraz większą wiedzę na temat smogu i zagrożeń, jakie ze sobą niesie. Regularne wdychanie znajdujących się w powietrzu szkodliwych substancji może powodować nie tylko chwilowe problemy z oddychaniem, kaszel, łzawienie oczu, ale także prowadzić do rozwoju groźnych chorób płuc, układu krążenia, a nawet nowotworów. Maski filtrujące antysmogowe zostały zaprojektowane w taki sposób, aby skutecznie blokować cząstki o różnej wielkości i zminimalizować ryzyko przedostania się ich do płuc i krwiobiegu.

Jakie są rodzaje filtrów w maskach antysmogowych?

Najpopularniejszym rodzajem filtra w maskach ochronnych jest filtr HEPA. Produkowany jest najczęściej z polipropylenu – bezbarwnego i bezwonnego tworzywa sztucznego wykorzystywanego praktycznie w każdej branży (od spożywczej po motoryzacyjną, zabawkarską i farmaceutyczną). Co najważniejsze: skutecznie odfiltrowuje szkodliwe substancje znajdujące się w powietrzu takie jak pyły PM1, PM2,5, PM10, alergeny, bakterie i wirusy. Właściwości filtrów HEPA są wykorzystywane także w sprzętach gospodarstwa domowego takich jak odkurzacze czy oczyszczacze powietrza.

Na rynku europejskim najczęściej możemy spotkać się z maskami klasy FFP1, FFP2 i FFP3. Maski antysmogowe pierwszego typu zapewniają stosunkowo niski poziom ochrony i skuteczność filtracji na poziomie 80%. Z kolei maski o klasie FFP2 zapewniają średni poziom ochrony i skuteczność filtracji na poziomie 94%, a maski FFP3 wysoki poziom ochrony i skuteczność filtracji na poziomie nawet 99%.

Maska antysmogowa a ochrona przed smogiem i drobnoustrojami

Maski antysmogowe z wymiennym filtrem odpowiadającym klasie FFP3 skutecznie chronią nie tylko przed smogiem, ale także drobnoustrojami chorobotwórczymi. Mogą być stosowane na co dzień (przy czym należy pamiętać o regularnej wymianie filtra, dezynfekcji maski i jej prawidłowym przechowywaniu). Przed zakupem warto upewnić się, że maska ochronna pochodzi ze sprawdzonego źródła i posiada niezbędne certyfikaty. Na rynku polskim dostępnych jest coraz więcej wysokiej jakości produktów od lokalnych producentów. Jednym z nich jest marka Urban’er, która stworzyła filtr z autorskim układem pięciu włóknin.

Oprócz warstwy HEPA wyposażono go w warstwę z jonami srebra minimalizującą ryzyko namnażania się drobnoustrojów, dwie warstwy zewnętrzne oraz warstwę meltblown zwiększającą żywotność filtra o właściwościach elektrostatycznych. Jak informuje producent, maski filtrujące antysmogowe zostały przebadane w Państwowym Instytucie Badawczym – Centralnym Instytucie Ochrony Pracy w Łodzi.

Finanse i Gospodarka

Finanse i Gospodarka - najnowsze informacje

Rozrywka