Miejsca noclegowe, odzież, potrzebne rzeczy, zbiórki finansowe - Caritas Kraków pracuje od rana do wieczora, aby pomóc uchodźcom przybywającym do Krakowa. Podpowiadamy co jest potrzebne i jak jeszcze można pomóc.
Dary zbierane są w magazynie Caritas na Brzegach. W czwartek rano wyjechały z niego tir, 4 busy i 4 samochody osobowe pełne darów dla Ukrainy. Były w nich: śpiwory, koce, leki, środki opatrunkowe, żywność. Tu też zgłaszają się osoby z prośbą o pomoc, głównie o żywność i odzież.
W magazynie praca od rana do wieczora. Zaangażowani wolontariusze to harcerze z 45 KDH drużyny Rybałtki, Trampy oraz 7 KD Wędrowniczki Wataha, szczep Puszcza z Niepołomic oraz wolontariusze z Centrum Wolontariatu Caritas, strażacy z Wieliczki, aspiranci ze Szkoły Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie.
Wczoraj wieczorem z Brzegów wyjechał też samochód z żywnością potrzebną w Punkcie Pomocy Uchodźcom na Dworcu Głównym w Krakowie, dokąd docierają pociągi pełne uciekinierów przed wojną. W załadunku i transporcie pomogła Straż Pożarna z Wieliczki.
W biurze Caritas telefony kilka osób odbiera telefony od 7 rano do wieczora, potem koordynatorka bierze telefon ze sobą do domu. Wczoraj, gdy do Przemyśla pociąg z uchodźcami dotarł o 23.00, koordynatorka kwaterowała ich do 3 nad ranem. Siostry w nocy przyjmowały matki z dziećmi do swoich domów zakonnych. W akcję pomocy włączyły się parafie, zakony, Akcja Katolicka, Ruch Światło-Życie...
W bazie wolnych noclegów jest 2100 miejsc (dane z ranka, 3 marca), 400 uchodźców jest już rozlokowanych. - Chętnych do przyjęcia uchodźców wpisujemy w bazę noclegową. Notujemy liczbę osób, które zgłaszający może przyjąć, czy jest możliwość wyżywienia w tym miejscu, czy trzeba wyżywienie zapewnić. Najważniejszy jest dokładny adres i telefon kontaktowy – tłumaczy koordynatorka ds. pomocy uchodźcom Monika Buzała.
Pomoc psychologiczna
Specjalną ofertę pomocy psychologicznej dla uchodźców przygotowuje Ośrodek Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach. - Mając na uwadze tragiczną sytuację wojny w Ukrainie chcemy wypracowany potencjał skierować na pomoc wszystkim doświadczającym skutków wojny, zwłaszcza pragniemy wesprzeć uchodźców mierzących się z niewyobrażalnymi kryzysami – mówi Sylwia Michalec-Jękot, Dyrektor Ośrodka Interwencji Kryzysowej i Poradnictwa w Myślenicach. Całodobową pomoc psychologiczną od przyszłego tygodnia świadczyć będą studenci pod opieką ekspertów z UJ, UPJP2 i KUL.
Jak pomagać?
Caritas apeluje, aby nie przynosić już używanej odzieży – jest jej już za dużo. Najbardziej potrzebne są obecnie: bandaże, opatrunki, podstawowe leki, zwłaszcza przeciwbólowe, latarki, baterie. Bardzo przydałby się agregat prądotwórczy.
Pełna lista potrzebnych rzeczy:
- koce,
- śpiwory,
- karimaty, łóżka polowe,
- ręczniki,
- pościel,
- materiały opatrunkowe, nici chirurgiczne, podstawowe leki - głównie przeciwbólowe,
- leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla niemowląt i małych dzieci, termometry dla dzieci,
- latarki, baterie,
- woda pitna,
- żywność długoterminowa,
- żywność dla niemowląt i małych dzieci,
- ubranka dla niemowląt i małych dzieci, pampersy,
- środki higieniczne, środki czystości, dezodoranty, jednorazowe maszynki do golenia, pomadki ochronne do ust.
Dary przyjmują:
- Wypożyczalnia Sprzętu Medycznego, ul. Żywiecka 16, 30-427 Kraków, pn – czw 8.00 – 17.00, pt - sb 8.00 – 12.00.
- Punkt Socjalny im. bł. Edmunda Bojanowskiego, Brzegi 255, 32-002 Węgrzce Wielkie, pn – pt, godz. 7.00:00-20:00.
- Biuro Caritas Archidiecezji Krakowskiej, ul. M. Ossowskiego 5, 30-656 Kraków, codziennie w godz. 7.00 – 19.00.
- Szkoła Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie, osiedle Zgody 18, 31-951 Kraków - całodobowo
Potrzeba wolontariuszy
Caritas apeluje o zgłaszanie:
- możliwości transportu i przestrzeni magazynowej
- wolontariuszy-tłumaczy języków: rosyjskiego, ukraińskiego i angielskiego
- Do kontaktu w sprawie przyjęcia uchodźców z Ukrainy, przekazania darów, wolontariatu, potrzeby pomocy, prosimy zgłaszać na adres e-mail: ukraina@diecezja.pl.
- Całodobowy kontakt z Caritas Archidiecezji Krakowskiej jest możliwy pod numerami telefonu +48 780 604 584 oraz +48575035647.
Pomoc finansowa
W Środę Popielcową odbywały się przy wszystkich świątyniach w Archidiecezji Krakowskiej zbiórki środków pieniężnych na pomoc humanitarną oraz dla uchodźców z Ukrainy.
Środki finansowe na pomoc uchodźcom prosimy przekazywać na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej:
PLN Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Krakowie,
58 8589 0006 0000 0011 1197 0001 z dopiskiem: Uchodźcy – Ukraina.
Euro: Bank Polskiej Spółdzielczości
swift: POLU PLPR
Konto: PL 06 8589 0006 0000 0011 1197 0258 z dopiskiem: Ukraina.
USD: Bank Polskiej Spółdzielczości
Swift: POLU PLPR
Konto: PL 28 8589 0006 0000 0011 1197 0153 z dopiskiem: Ukraina.
inf. i fot. Fb Caritas Archidiecezji Krakowskiej