czwartek, 5 maja 2022 09:47

Rosyjskie wojsko przy polskiej granicy. Putin pręży muskuły?

Autor Norbert Kwiatkowski
Rosyjskie wojsko przy polskiej granicy. Putin pręży muskuły?

Według rosyjskiego ministerstwa obrony - na terenie graniczącego z Polską Kaliningradu przeprowadzono "symulowane ćwiczenia z użyciem rakiet Iskadner".

Okolice Kaliningradu to najbardziej zmilitaryzowany obszar Federacji Rosyjskiej, istnieje tu największe skupisko obiektów militarnych w Europie. Bazy wojskowe mieszczą się na terenie całego obwodu kaliningradzkiego. Obwód kaliningradzki stanowi także zaplecze Floty Bałtyckiej, której dowódca pełni również funkcję zwierzchnika wszystkich jednostek wojskowych w obwodzie, dowodząc Kaliningradzkim Rejonem Obronnym.

Ćwiczenia, o których informuje rosyjskie ministerstwo, miały być częścią szkolenia bojowego sił Floty Bałtyckiej. Według rosyjskich danych, uczestniczyło w nich ponad 100 żołnierzy i 20 jednostek sprzętu wojskowego oraz specjalnego.

Mocno niepokoić może fakt, że jednostki floty bojowej "ćwiczyły przeprowadzanie operacji wojskowych w warunkach skażenia radiacyjnego i chemicznego".

Dodatkowo pociski balistyczne znajdujące się w Kaliningradzie mogą uderzyć w cele oddalone o 500 km i są w stanie przenieść głowice termojądrowe. Z rosyjskiego terytorium do Warszawy jest "tylko" 320 kilometrów.

Foto: PixabayPolska

Polska - najnowsze informacje