czwartek, 21 czerwca 2018 22:16

Roszady w chrzanowskich parafiach

Autor Anna Piątkowska-Borek
Roszady w chrzanowskich parafiach

Wielu księży z powiatu chrzanowskiego niebawem opuści dotychczasowe parafie. Zmienią się proboszczowie w Chrzanowie-Kościelcu i Młoszowej. Również wielu wikariuszy zostanie przeniesionych. W czwartek 21 czerwca metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski ogłosił decyzję o zmianach personalnych.

Parafia św. Jana Chrzciciela w Chrzanowie-Kościelcu

Ks. Zdzisław Balon, dotychczasowy proboszcz parafii św. Jana Chrzciciela w Chrzanowie-Kościelcu i wicedziekan dekanatu Chrzanów przenosi się do Myślenic – został mianowany proboszczem parafii Narodzenia NMP w Myślenicach. W Chrzanowie-Kościelcu zastąpi go natomiast ks. Krzysztof Kruk, który do tej pory był wikariuszem parafii Ludźmierz.

Parafia MB Różańcowej w Chrzanowie

Ks. Robert Bukała został zwolniony z obowiązków wikariusza, ponieważ otrzymał roczny urlop zdrowotny i zamieszka w parafii Filipowice. Z kolei ks. Przemysław Druszcz został przeniesiony do parafii Świętego Krzyża w Zakopanem. Na ich miejsce pojawią się: ks. Jerzy Biernat, dotychczasowy wikariusz parafii św. Michała Archanioła w Mszanie Dolnej oraz ks. Marek Mierzwa, wikariusz z parafii Maków Podhalański oraz animator duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Maków Podhalański.

Parafia św. Mikołaja w Chrzanowie

Ks. Jakub Wiśniewski, który pełnił obowiązki wikariusza w parafii św. Mikołaja oraz animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Chrzanów, został mianowany wikariuszem parafii Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach. Na jego miejsce pojawi się ks. Robert Majka z parafii św. Mikołaja w Krakowie.

Parafia Niepokalanego Serca NMP w Trzebini-Sierszy

Ks. Adam Aleksandrowicz został zwolniony z obowiązków wikariusza parafii Niepokalanego Serca NMP w Trzebini-Sierszy i mianowany wikariuszem parafii Kasinka Mała. Przeniesiony został również drugi wikariusz – ks. Piotr Pilch, który będzie teraz pracował w parafii MB Różańcowej w Krakowie-Skotnikach. W Trzebini-Sierszy pojawią się natomiast: ks. Tomasz Nowak, wikariusz parafii Niedźwiedź oraz ks. Bolesław Żmuda, który był do tej pory w parafii Budzów.

Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Trzebini

Ks. Sebastian Kowalczyk został zwolniony z obowiązków wikariusza i z funkcji animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Trzebinia, mianowano go natomiast wikariuszem parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie-Prądniku Czerwonym, a także duszpasterzem akademickim w tejże parafii i skierowany do pomocy w Wydziale Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej. Z obowiązków wikariusza w Trzebini został też zwolniony ks. Artur Zdebski, który rozpocznie teraz pracę w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Krakowie-Kurdwanowie. W trzebińskiej parafii pojawi się natomiast ks. Łukasz Dębski, dotychczasowy wikariusz parafii Pana Jezusa Dobrego Pasterza w Krakowie-Prądniku Czerwonym.

Parafia św. Barbary w Trzebini-Wodna Krystynów

Dotychczasowy wikariusz, ks. Paweł Masłoń został mianowany wikariuszem parafii Regulice. W trzebińskiej parafii zastąpi go ks. Michał Korbel, który dotąd był wikariuszem w parafii Świętego Krzyża w Zakopanem oraz animatorem duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Zakopane.

Parafia św. Józefa Robotnika w Młoszowej

Nowego proboszcza będzie mieć także Młoszowa. Z funkcji – ze względu na wiek – zrezygnował ks. Stanisław Olejak. Urząd ten obejmie natomiast ks. Dariusz Zoń, dotychczasowy proboszcz parafii Rudnik. Jednocześnie wikariusz, ks. Dariusz Mieszczak, został zwolniony z dotychczasowych obowiązków obowiązków i mianowany wikariuszem parafii Maków Podhalański.

Parafia Narodzenia NMP w Płokach

Ks. Krzysztof Król, wikariusz parafii Płoki został mianowany proboszczem parafii Waksmund. W Płokach na jego miejsce pojawi się ks. Mirosław Smyrak, dotychczasowy wikariusz parafii Narodzenia NMP w Myślenicach.

Parafia św. Barbary w Libiążu

Ks. Sebastian Kozyra został zwolniony z obowiązków wikariusza i z funkcji animatora duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Libiąż, i mianowany wikariuszem parafii Sucha Beskidzka. Z kolei ks. Paweł Król został przeniesiony do parafii Dziesięciu Tysięcy Męczenników w Niepołomicach. W libiąskiej parafii pojawi się dwóch innych wikariuszy: ks. Piotr Burtan, dotychczasowy wikariusz parafii św. Klemensa w Wieliczce, a także ks. Artur Gadocha z parafii Kwaczała – w Kwaczale jego miejsce zajmie neoprezbiter ks. Adam Janowiak.

Parafia Przemienienia Pańskiego w Libiążu

Ks. Marek Stachura został zwolniony z obowiązków wikariusza w Libiążu i mianowany proboszczem parafii Murzasichle. Na jego miejsce przyjdzie ks. Maciej Medes, dotychczasowy wikariusz parafii Sułkowice i animator duszpasterstwa dzieci i młodzieży dekanatu Sułkowice.


Czy wiesz, że...

Roszady odbywają się co roku. Zwykle wikariusze zmieniają parafię co kilka lat, a czasem nawet co roku. W przypadku proboszczów jest to kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

Dlaczego w parafiach odbywają się zmiany personalne? Po pierwsze – co roku zostają wyświęceni nowi księża, starsi wiekiem odchodzą natomiast na emeryturę. Są też i tacy, którzy rozpoczynają studia. Po drugie – ważna jest możliwość poznawania przez księży, zwłaszcza w przypadku wikariuszy, nowych środowisk (małych miejscowości, dużych miast, regionów bardziej lub mniej zurbanizowanych itd.). Każda parafia i każdy region to nowe wyzwania i z każdą kolejną ksiądz zdobywa nowe doświadczenie, by jak najlepiej pełnić swoje obowiązki.

Anna Piątkowska-Borek

fot. Parafia pw. św. Jana Chrzciciela w Chrzanowie-Kościelcu

Chrzanów - najnowsze informacje

Rozrywka