piątek, 9 października 2020 12:58

Rynek nieruchomości w Wieliczce

Autor Artykuł sponsorowany
Rynek nieruchomości w Wieliczce

Większość z nas Wieliczkę kojarzy z kopalnią soli. Jak się jednak okazuje, miejsce jest ciekawe nie tylko pod względem turystycznym. Posiada bogatą ofertę rekreacyjną a do tego stale się rozwija. Jak wygląda tutejszy rynek nieruchomości? Ile kosztują nowe mieszkania w Wieliczce oraz jaki jest ich metraż?

Nowe mieszkania w Wieliczce ciągle w drodze

Wieliczka leży tuż przy samym Krakowie. Wiele osób decyduje się tu zamieszkać z uwagi na szybkie dojazdy i niższe ceny nieruchomości. Okolica ciągle się rozwija, przez co nowe mieszkania w Wieliczce cieszą się naprawdę dużym zainteresowaniem. Aktualnie powstaje tu nowoczesna Stacja Uzdatniania Wody a niedługo mają ruszyć także prace nad budową nowej szkoły podstawowej przy ul. Jedynaka.

W czerwcu bieżącego roku na terenie Wieliczki powstawało 8 inwestycji deweloperskich. Budowa nowych osiedli sprawiła, że na ryku pojawiło się ponad 160 nowych nieruchomości. Co istotne, większość z nich jest jeszcze w sprzedaży. Znaczna część inwestycji ma zostać zakończona jeszcze w tym roku. Jest to m.in. Osiedle Klonowe 16.

Na tą chwilę, w drodze są kolejne inwestycje. Te które mają rozpocząć się w IV kwartale tego roku, mają zostać oddane do użytku w 2022 roku. To dobra informacja dla tych, którzy planują przeprowadzkę dopiero za jakiś czas, ale zależy im na szybszym wyborze mieszkania, aby móc zaprojektować wnętrze.

Ponieważ Wieliczka to atrakcyjna lokalizacja do zamieszkania dla rodzin z dziećmi, deweloperzy z reguły budują mieszkania o sporym metrażu. Około 49% dostępnych lokali ma powierzchnię od 35 do 50 m². Niewiele mniej, bo około 40% oferty, to mieszkania o metrażu od 50 do 65 m².

Jak kształtują się ceny?

Ile kosztują nowe mieszkania w Wieliczce? Średnia cena za metr kwadratowy wynosi tu około 6 630 zł. Za mieszkanie w Wieliczce trzeba zapłacić około 370 000 zł. Ostateczna cena zależy jednak dokładnej lokalizacji. Z reguły im lepiej skomunikowane osiedle tym drożej.

To ile kosztuje dana nieruchomość uzależnione jest od metrażu. Warto wiedzieć, że im większa powierzchnia, tym niższa cena za metr kwadratowy. Dla przykładu, za mieszkanie o powierzchni 40 m² na Osiedlu Klasno, przy ul. Jasnej trzeba zapłacić około 250 000 zł. To w przeliczeniu na metr kwadratowy nieco ponad 6 250 zł. Za mieszkanie na tym samym osiedlu o powierzchni 55 m² trzeba zapłacić około 323 000 zł, co za metr kwadratowy daje 5 800 zł. Co więcej, w ramach tej samej inwestycji mieszkania o powierzchni około 102 m² kosztują od 485 000 do  495 000 zł, co za metr kwadratowy daje około 4 750 zł.

W tym miejscu warto wspomnieć, że w Wieliczce dostępne są nieruchomości w cenie za metr kwadratowy poniżej 4 500 zł. Najdroższe mieszkania kosztują z kolei około 7 200 zł/m². Jeśli chodzi o rynek nieruchomości, rozstrzał cenowy jest tu dość spory. W dużej mierze zależy to jednak od tego, jak zlokalizowana jest inwestycja oraz jakie punkty usługowo-handlowe znajdują się w pobliżu.

Materiał opracowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl.

Wieliczka

Wieliczka - najnowsze informacje