wtorek, 16 marca 2021 14:18

Rząd zmienia zasady w dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19

Autor Norbert Kwiatkowski
Rząd zmienia zasady w dystrybucji szczepionek przeciwko COVID-19

Według wstępnych ustaleń, od kwietnia rząd planuje zrezygnować z zasady "wszystkim po równo". Ma to na celu zapobiec przesuwaniu terminu szczepień, ponieważ obecny system polega na dostarczaniu 30 szczepionek przeciwko COVID-19 tygodniowo do danej placówki.

Z informacji "Dziennik Gazeta Prawna" wynika, że od przyszłego miesiąca punkty szczepień będą mogły zamówić  - na przykład 200 dawek tygodniowo. Później, z każdą placówką ustalany będzie indywidualny termin dostawy. Dzięki takiemu podejściu, przychodnie będą umawiały pacjentów na konkretne terminy.

Decyzja rządu ma zapobiec tworzeniu się "totalnego bałaganu", ponieważ terminy szczepień obecnie często są przesuwane, z powodu braku odpowiedniej ilości preparatu.

- System się niejako odwraca. Dziś to punkty szczepień dostają preparaty i wystawiają terminy w kalendarzach w przód, zakładając, że dostaną preparaty. Po zmianach to najpierw Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) wystawi tzw. oferty, w ramach których zaproponuje limity dostaw, a następnie punkt szczepień je zaakceptuje lub nie - tłumaczył jeden z przedstawicieli rządu.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Foto: Unsplash

Polska

Polska - najnowsze informacje