wtorek, 18 maja 2021 10:46

Rzeki przekraczają stany ostrzegawcze. Biała Tarnowska porwała samochody z parkingu [ZDJĘCIA]

Autor Aleksandra Tokarz
Rzeki przekraczają stany ostrzegawcze. Biała Tarnowska porwała samochody z parkingu [ZDJĘCIA]

Stan ostrzegawczy przekroczony został na rzece Poprad w Muszynie i Miliku. Rośnie poziom wód na innych rzekach w regionie. Biała Tarnowska w centrum Śnietnicy porwała z parkingu cztery samochody.

Ciągłe opady deszczu nie napawają optymizmem, a już nie jest najlepiej. Poprad w Muszynie przekroczył stan ostrzegawczy o 25 cm. Obecnie wysokość wód w tym miejscu to 285 cm. Wysoki stan wód zarejestrowano także na Kamienicy w Nowym Sączu, Białej w Grybowie i Ciężkowicach czy Łubince w Nowym Sączu.

Dla Małopolski prognozowane są opady deszczu o natężeniu umiarkowanym i silnym. Prognozowana całkowita wysokość opadu miejscami od 50 mm do 80 mm.

Tymczasem do niebezpiecznej sytuacji doszło dziś rano w centrum Śnietnicy. Mimo początkowego, bardzo dramatycznego zgłoszenia, z którego wynikało, że Biała Tarnowska porwała cztery samochody, ostatecznie okazało się, że zostały one podtopione i przeniesione nieco dalej. Na szczęście w pojazdach nikt się nie znajdował.

Jak informowało Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie od wczoraj, od godziny 18, do dzisiaj, do godziny 18 w związku z prognozowanymi intensywnymi opadami deszczu w zlewniach: Skawy, Raby, Dunajca, Ropy, mniejszych bezpośrednich dopływów Wisły oraz zlewnia Dunaju w granicach państwa, spodziewany jest wzrost poziomu wody do strefy stanów wysokich, lokalnie z możliwością przekroczenia stanów ostrzegawczych.

Punktowo w przypadku wystąpienia szczególnie intensywnych opadów deszczu istnieje możliwość przekroczenia stanów alarmowych.

Stopień zagrożenia: 2 stopień (w skali 3-stopniowej).

Gorlice - najnowsze informacje