czwartek, 14 stycznia 2021 15:40

Są wstępne wyniki testów nauczycieli. U ilu wykryto koronawirusa?

Autor Marzena Gitler
Są wstępne wyniki testów nauczycieli. U ilu wykryto koronawirusa?

Minister edukacji i nauki poinformował o wynikach testów na COVID-19 u 60 tys. nauczycieli i pracowników szkół. Ilu było "pozytywnych"?

Przemysław Czarnek podczas dzisiejszej konferencji poinformował, że zakażenie koronawirusem wykryto u 2 proc osób.

Minister edukacji i nauki potwierdził, że do środy przetestowano 80 tys. nauczycieli i pracowników administracji oświaty.

Testy nauczycieli. Ilu w Małopolsce?

Warto dodać, że w Małopolsce do testów zgłosiło się 10,5 tys. nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Zainteresowanych badaniem w naszym województwie jest ok. 7 tys. nauczycieli z klas I-III, tysiąc ze szkół specjalnych i ok. 2,5 tys. niepedagogicznych pracowników szkół. Wymazy są od nich pobierane w 17 punktach drive-thru i w 23 punktach doraźnych specjalnie przygotowanych na tę akcję – obsługiwanych przez zespoły karetek wymazowych.

Testy przesiewowe rozpoczęły się w poniedziałek 11 stycznia, a zakończenie testowania nauczycieli jest zaplanowane na 15 stycznia.  Badania są wykonywane testem PCR, są one dobrowolne i bezpłatne.  

Powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne zebrały listy imienne chętnych i ustaliły harmonogram badań. Każda osoba została poinformowana o dacie i miejscu badania.  https://www.gov.pl/web/wsse-krakow/testy-przesiewowe-nauczycieli-na-obecnosc-koronawirusa-w-woj-malopolskim.

Wynik będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta. Osoby, które otrzymają pozytywny wynik testu na obecność SARS-Cov-2, muszą skontaktować się telefonicznie z lekarzem POZ ponieważ będą zobowiązane odbyć obowiązkowa izolację, natomiast do Państwowej Inspekcji Sanitarnej należy zgłosić osoby z kontaktu korzystając z formularza zamieszczonego na stronach lub za pomocą całodobowej infolinii 22-25-00-115.

Jaki procent nauczycieli zakażonych?

Jak poinforrmowało WSSE w Krakowie na przesiewowe testy zdecydowało się niespełna 39% z ogólnej liczby ok. 27 000. Piszemy o tym tu.

Małopolska. Będą testy dla nauczycieli. Ilu się zgłosiło?
W Małopolsce w przyszłym tygodniu ruszą testy przesiewowe dla nauczycieli klas I-III w kierunku koronawirusa. Udział w nich zadeklarowało już niecałe 30% wszystkich nauczycieli z tej grupy. Jak będą wyglądały?

W skali kraju średnio przetestować się chce przetestować się ok. 50% nauczycieli klas I-III. Sądząc po wstępnych wynikach, można przypuszczać że w sumie ze 190 tys. pedagogów ponad 2 procent jest obecnie zakażonych.

foto: MUW

zobacz też:

Kraków i powiat krakowski. Ilu nauczycieli zdecydowało się na testy
11 do 15 stycznia na terenie Krakowa oraz powiatu krakowskiego rusza akcja testowania nauczycieli klas I-III na obecność koronawirusa. Ile osób zdecydowało sie na testy?
koronawirus najnowsze informacje
Polska

Polska - najnowsze informacje