wtorek, 30 listopada 2021 11:58

Sądecczyzna. Dron śledził przestrzeganie przepisów drogowych. „Kontrolowani byli bardzo zaskoczeni”

Autor Aleksandra Tokarz
Sądecczyzna. Dron śledził przestrzeganie przepisów drogowych. „Kontrolowani byli bardzo zaskoczeni”

Działania sądeckich policjantów po raz pierwszy w historii wspomógł policyjny dron. Pod czujnym okiem kamery śledził przestrzeganie przepisów przez kierujących oraz pieszych. Efektem jego pracy było nałożenie przez policjantów ponad 70 mandatów karnych. - Kontrolowani byli bardzo zaskoczeni tą niecodzienną sytuacją – podkreśla Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu. W jaki sposób działa policyjny dron?

W ubiegły piątek policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu, wspólnie z funkcjonariuszami Komendy Miejskiej Policji w Krakowie, przeprowadzili na Sądecczyźnie działania pod nazwą „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Podczas służby wykorzystany został dron małopolskiej Policji.

- Nadzorem objęte zostały sądeckie drogi, a w szczególności miejsca, które są niebezpieczne dla pieszych i rowerzystów - głównie przejścia przez ruchliwe ulice oraz przejazdy dla rowerów. Akcja miała na celu poprawę bezpieczeństwa tzw. niechronionych uczestników ruchu drogowego i eliminowanie nieprawidłowych zachowań na drodze – tłumaczy Aneta Izworska z KMP w Nowym Sączu.

Podczas tych działań funkcjonariusze po raz pierwszy na terenie Sądecczyzny wykorzystali policyjny bezzałogowy statek powietrzny z Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

W jaki sposób działa policyjny dron?

Kamera drona monitorowała między innymi czy kierowcy nie wyprzedzają na przejściu dla pieszych lub bezpośrednio przed nim, nie omijają pojazdu, który jechał w tym samym kierunku i zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, a także sprawdzała czy piesi nie wchodzą na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżającym pojazdem lub nie przechodzą przez jezdnię poza wyznaczonym do tego miejscem. W momencie, gdy operator drona zaobserwował wykroczenie, natychmiast przekazywał informację do patrolu ruchu drogowego, który podejmował interwencję wobec sprawcy.

Podczas prowadzonych działań funkcjonariusze ujawnili łącznie 97 wykroczeń popełnionych przez kierujących wobec pieszych i rowerzystów. Najwięcej z nich dotyczyło wyprzedzania oraz przekroczenia dopuszczalnej prędkości w rejonie przejść dla pieszych. - W efekcie funkcjonariusze nałożyli na ich sprawców 73 mandaty karne, pouczyli 18 kierujących oraz skierowali 6 wniosków do sądu o ukaranie. Kontrolowani kierowcy i piesi byli bardzo zaskoczeni tą niecodzienną sytuacją. Podobne działania z wykorzystaniem policyjnego drona będą kontynuowane w naszym regionie – dodaje Izworska.

Nowy Sącz

Nowy Sącz - najnowsze informacje