środa, 21 grudnia 2022 13:02

Sadzonki pomidorów i ziół do ogrodu i na balkon. Rośliny, które odmienią Twoją kuchnię.

Autor Artykuł sponsorowany
Sadzonki pomidorów i ziół do ogrodu i na balkon. Rośliny, które odmienią Twoją kuchnię.

Własne pomidory - słodkie, pełne witamin i podnoszące odporność. Do tego zioła dodające aromatu potrawom i sałatkom, a także inne rośliny, z których wyczarujesz nowe smaki. Tak już niedługo może wyglądać Twoje życie. Wystarczy, że zaangażujesz się w prace ogrodnicze i wybierzesz sadzonki pomidorów tych odmian, które najbardziej lubisz. Zobacz, jak zdobyć rozsady i założyć pierwszy ogródek.

Najpopularniejsze odmiany pomidorów - proste w uprawie

Wystarczy dobrze przygotowane stanowisko i garść najważniejszych wskazówek, żeby Twoja praca przyniosła pożądane efekty. O które pomidory najłatwiej zadbać? Malinowe potrzebują częstego podlewania, inaczej pęka im skórka. Cherry i Koktajlowe wymagają palikowania, czyli tyczek, bo dorastają nawet do 1,20 m. Z kolei Krakowski rozwija się dzięki uszczykiwaniu, czyli odrywaniu pędów bocznych.

Jak widzisz, każda z odmian ma swoje wymagania, jednak nie są one niczym nadzwyczajnym. Wystarczy dobrze poznać potrzeby, a potem regularnie sprawdzać, czy wszystko jest w porządku. Za to podczas zbiorów masz ogromną satysfakcję, że Ci się udało.

Smak bez chemii - sadzonki pomidorów do ogrodu

Nie lubisz sklepowych warzyw i owoców? Zawsze marzyłeś, żeby mieć własne uprawy? Z pomidorami to łatwe - choć uchodzą za wymagające rośliny, tak naprawdę spełnić trzeba tylko kilka warunków, żeby już za kilka miesięcy cieszyć się ich smakiem. Tylko od Ciebie zależy, jakie środki ochrony zastosujesz - a tych ekologicznych jest naprawdę dużo, od wyciągów i gnojówek, po posadzenie kwiatów, ziół i warzyw odstraszajacych szkodniki.

Mieszkasz w bloku? Wybierz rośliny do uprawy balkonowej

Tutaj najlepiej sprawdzą się pomidorki koktajlowe i inne drobnoowocowe - np. Koralik. W ten sposób stworzysz własny kawałek zieleni nad ziemią. W dodatku różnokolorowy - wybieraj wśród odmian żółtych, zielonych, czerwonych, a nawet czarnych! Sadź je w donicach, skrzyniach i dowolnych pojemnikach - wykorzystaj wszystko, co do tej pory leżało w kącie i czekało na lepsze czasy.

Obok pomidorów uprawiać możesz zioła - one świetnie czują się nawet na kuchennym parapecie. W ten sposób oszczędzasz miejsce na balkonie, które przeznaczysz dla innych roślin - może truskawek albo papryki?

Uprawa pomidorów - o czym pamiętać, żeby mieć duże plony?

Pomidory muszą mieć dużo słońca, a jednocześnie być osłonięte od wiatru. Trzeba też je obficie podlewać - kierując strumień wody prosto do ziemi, żeby korzenie wchłonęły jej jak najwięcej. W dodatku lubią lekko kwaśną ziemię, jeśli więc jej odczyn jest zbyt niski, przed posadzeniem sadzonek podnieś go przy pomocy dolomitu, mączki bazaltowej albo wapna kredowego. Rozsady umieść w gruncie dopiero, kiedy temperatura w nocy nie będzie oscylować wokół zera, a wcześniej dla pewności zahartuj je.

Jeśli planujesz uprawę w szklarni lub tunelu, pamiętaj o regularnym wietrzeniu. Cyrkulacja powietrza sprawia, że pod osłoną nie zbiera się wilgoć i umożliwia pożytecznym owadom dotarcie do roślin i zapylanie ich. Choć tutaj zwkle i tak potrzebna jest pomoc z zewnątrz - najlepiej umieścić skrzynki z trzmielami, które wykonają całą robotę.

Masz ochotę na soczyste pomidory? Sprawdź, jak szybko staniesz się ogrodnikiem

Zobacz, co Sadzonkionline.pl przygotowały dla Ciebie. To sklep dla zapalonych ogrodników i tych, którzy dopiero zamierzają się nimi stać. Znajdziesz tu nie tylko pomidory, ale i sadzonki papryki, ogórków, dyni i truskawek oraz poziomek. Zwróć uwagę na zioła - obok popularnej bazylii zamówisz kilka rodzajów mięty, rukiew wodną a nawet trawę żubrówkę i ziele oliwne. W dodatku producent pilnuje jakości roślin już od etapu, w którym jeszcze są nasionami.

Dostawa odbywa się od połowy kwietnia w pudłach przystosowanych do przewozu doniczek z rozsadami, które są w nich całkowicie bezpieczne.

Stań się samowystarczalny dzięki własnym uprawom, a jednocześnie próbuj nowych smaków - tak innych od tego, co jadłeś do tej pory.

Styl Życia

Styl Życia - najnowsze informacje