czwartek, 30 listopada 2023 19:55

Senat zatwierdza nowelizację. Więcej niedziel handlowych

Autor Mateusz Łysik
Senat zatwierdza nowelizację. Więcej niedziel handlowych

Senat RP, bez wprowadzania jakichkolwiek poprawek, zaakceptował nowelizację ustawy dotyczącą handlu w niedziele, wcześniej przyjętą przez Sejm. Zmiany te oznaczają, że w grudniu, przedświąteczne niedziele handlowe będą wypadały inaczej niż wcześniej się spodziewano.

W głosowaniu, które odbyło się w Senacie, za przyjęciem nowelizacji opowiedziało się 94 senatorów, przy braku głosów przeciwnych i jednym wstrzymującym się od głosu. Decyzja ta została podjęta po wcześniejszym głosowaniu połączonych senackich komisji: Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Zgodnie z nowelizacją, jeśli niedziela przed pierwszym dniem Bożego Narodzenia wypada na 24 grudnia, zakaz handlu nie będzie obowiązywał w dwie poprzedzające niedziele. Wprowadzona w 2018 roku ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele, przewidywała dotychczas zakaz handlu w większość niedziel, z wyjątkiem siedmiu wyznaczonych dni w roku.

Nowelizacja ustawy wprowadza również szczegółowy katalog 32 wyjątków od zakazu handlu w niedziele, w tym m.in. stacje paliw, apteki, placówki pocztowe, czy sklepy internetowe. Za naruszenie zakazu handlu w niedziele grozi kara finansowa w wysokości od 1000 zł do 100 tys. zł, a w przypadku uporczywego łamania przepisów możliwa jest nawet kara ograniczenia wolności.

Niedziele handlowe w grudniu 2023 r.

W 2023 roku, przedświąteczne niedziele handlowe przypadać będą 10 i 17 grudnia.

  • 3 grudnia - niedziela niehandlowa
  • 10 grudnia - niedziela handlowa
  • 17 grudnia - niedziela handlowa
  • 24 grudnia, wigilia - niedziela niehandlowa
  • 31 grudnia, Sylwester - niedziela niehandlowa

Polska - najnowsze informacje

Rozrywka