środa, 6 września 2023 05:30

Seniorzy miejcie się na baczności. Mieszkanki Krakowa padły ofiarą oszustów

Autor Katarzyna Jamróz
Seniorzy miejcie się na baczności. Mieszkanki Krakowa padły ofiarą oszustów

Krakowska policja ponownie apeluje o rozwagę i ograniczone zaufanie. W ostatnich dniach dwie mieszkanki Krakowa padły ofiarą telefonicznych oszustów podszywających się pod policjantów.

Na początku września dwie mieszkanki Krakowa padły ofiarą wyłudzeń, czego rezultatem była utrata ich pieniędzy i kosztowności. W dwóch przypadkach modus operandi oszustów był podobny. Do seniorek zadzwoniła osoba, która podała się za policjanta. Podczas rozmowy przekazała, że ich miejsce zamieszkania jest na celowniku złodziei. Dodała, że aby uchronić się przed kradzieżą należy wystawić za drzwi torby z pieniędzmi i kosztownościami.

Kobiety straciły cenną biżuterię

Seniorki otrzymały informacje od fałszywego funkcjonariusza, iż na czas policyjnych działań ich oszczędności zostaną „zabezpieczone”, a po zakończeniu operacji niezwłocznie zwrócone. Stosując się do instrukcji, 79-letnia mieszkanka Krowodrzy wystawiła za drzwi swojego mieszkania torbę z biżuterią o wartości 40 tysięcy złotych. Podobnie postąpiła 89-letnia seniorka zamieszkująca w rejonie Prądnika Czerwonego. Kobieta w ten sam sposób przekazała oszustom kosztowności o wartości 25 tysięcy złotych. Po wszystkim nikt więcej nie nawiązał z seniorkami kontaktu. Gdy zorientowały się, że padły ofiarą oszustów, o wszystkim niezwłocznie powiadomiły policję.

Policja apeluje o ostrożność

Oszuści wciąż grasują i modyfikują metody działań, ale w swoich przestępczych pomysłach często wykorzystują więzi rodzinne, podeszły wiek osób i ich łatwowierność. Funkcjonariusze apelują o ostrożność w kontaktach z osobami obcymi, szczególnie takimi, które namawiają nas do wypłacenia i przekazania pieniędzy. W rozmowie telefonicznej każdy może być wnuczkiem, policjantem, urzędnikiem, córką znajomego, która potrzebuje pilnej pomocy, dlatego należy zachować czujność i kierować się ograniczonym zaufaniem wobec rozmówców potrzebujących wsparcia finansowego lub innych osób, które zapewniają o chęci ochrony naszych oszczędności.

Nie należy także wpuszczać do domu nieznajomych i przekazywać im gotówki.
Prawdziwi funkcjonariusze Policji nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy nieznanym osobom lub pozostawienie ich we wskazanym przez nich miejscu. W razie jakichkolwiek wątpliwości należy się rozłączyć i zadzwonić pod nr 112.

Inf. KMP Kraków
Fot. Ilustracyjne

Czytaj również:

“Wtedy zaczął się koszmar”. Nowa taktyka wyłudzaczy pieniędzy?
– Mężczyzna pod koniec rozmowy zaczął na mnie krzyczeć i kierować w moją stronę wulgaryzmy. Dodał, że skoro ja nie dałam się oszukać, to będę miała na

Kraków - najnowsze informacje

Rozrywka