sobota, 6 lipca 2024 03:00

Sensacyjne odkrycie w Małopolsce! Ten ogromny ząb należał do mamuta

Autor Katarzyna Jamróz
Sensacyjne odkrycie w Małopolsce! Ten ogromny ząb należał do mamuta

W Szerzynach w miejscowości znajdującej się w powiecie tarnowskim dokonano niezwykłego odkrycia. Podczas prac związanych z budową kompleksu rekreacyjnego natrafiono na ząb trzonowy mamuta włochatego z okresu zlodowacenia plejstoceńskiego.

O tym niezwykle ciekawym odkryciu poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych wójt gminy Szerzyny, Grzegorz Gotfryd. – W trakcie prac związanych z budową kompleksu rekreacyjnego, odkryte zostały kopalne szczątki z okresu zlodowacenia plejstoceńskiego. Tym cennym znaleziskiem jest mierzący ok. 30 cm górny ząb trzonowy mamuta włochatego – przekazał włodarz gminy za pośrednictwem Facebooka.

‼️ W trakcie prac nad szukaniem z budową "𝗞𝗼𝗺𝗽𝗹𝗲𝗸𝘀𝘂 𝗿𝗲𝗸𝗿𝗲𝗮𝗰𝘆𝗷𝗻𝗲𝗴𝗼 𝘄𝗲𝗿𝘇𝗲𝗿𝘇𝘆𝗻𝗮𝗰𝗵" 🏖, odkryte kopalne szczątki zostały opublikowane przez Grzegorza Gotfryda Czwartek, 4 lipca 2024

Nowa atrakcja turystyczna w Małopolsce

Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Krakowie, na wniosek wójta, po uzgodnieniu z Instytutem Systematyki i Ewolucji Zwierząt Polskiej Akademii Nauk, zgodził się na to, by ząb pozostał w posiadaniu gminy Szerzyny, jako atrakcja turystyczna wyeksponowana w miejscu jego znalezienia. Włodarz gminy poinformował za pośrednictwem mediów społecznościowych o pomyśle związanym z wybudowaniem na terenie miejscowości parku linowego z postaciami z "Epoki lodowcowej". Obiekt przeznaczony byłby dla najmłodszych.

Mamuty były roślinożerne

Mamuty włochate na terenie Europy i Azji pojawiły się ok. 250 tysięcy lat temu. Były zwierzętami wyłącznie roślinożernymi i miały od 2,75 do 3,4 m wysokości. Ważyły od 4 do 6 ton. Stworzenia te żyły na całej półkuli, jednak ocieplenie klimatu, które zaczęło się około 15 000 lat temu, spowodowało zmniejszanie się ich siedlisk. Do tej pory na terenie Polski znaleziono szczątki trzech gatunków plejstoceńskich słoni: słonia leśnego, mamuta stepowego oraz mamuta włochatego.

Fot. Grzegorz Gotfryd/Facebook

Tarnów - najnowsze informacje

Rozrywka